Od invázie štátov Varšavskej zmluvy na čele so Sovietskym zväzom do Československa uplynulo 56 rokov. Armády krajín, ktoré vtedajšie Československo označovali za svojho spojenca, vstúpili na naše územie v noci z 20. na 21. augusta 1968. Pred vpádom vojsk sa celá krajina nadýchla slobody vrátane politických a ekonomických reforiem. Desivé ráno 21. augusta sprevádzané hukotom tankov, vojenských lietadiel, streľbou a násilím prežívala aj Bratislava. Invázia pochovala nádej na rodiacu sa slobodu a súčasne odštartovala proces takzvanej normalizácie a upevnenia moci komunistickej strany.
„Okrem vojakov Sovietskeho zväzu sa jej zúčastnili aj jednotky Maďarska, Bulharska, Poľska a NDR. Celková sila inváznych vojsk bola 27 divízií,čo predstavovalo vyše 500 000 vojakov a asi 6 300 tankov, 2 000 diel a 800 lietadiel. Sovieti si ešte pred inváziou zabezpečili tzv. pozývací list podpísaný niektorými dogmatickými československými komunistami, v ktorom títo žiadali bratské socialistické štáty o pomoc protikontrarevolúcii a za udržanie socializmu v Československu. Vedenie KSČ však vo svojom stanovisku odvysielanom v rozhlase počas prvých hodíninvázie demaskovalo túto akciu ako vojenskú okupáciu a porušenie medzinárodného práva,“ uvádza podrobnosti o okolnostiach vpádu vojsk Ústav pamäti národa.
Jednou z najviac emotívnych fotografií zachytávajúcich dianie v bratislavských uliciach na začiatku invázie je záber z Námestia SNP, kde dav ľudí drží nad svojimi hlavami spisovateľa Dominika Tatarku. Jej autorom je známy fotograf Ladislav Bielik.
„Bielikove snímky odrážajú situáciu v bratislavských uliciach, niektoré z nich ukazujú zvláštnu zmes zúfalstva a prevahy demonštrujúcich,“ komentuje emotívnu fotografiu Slovenská národná galéria.
Ďalšia fotografia rovnakého autora zobrazuje mieru násilia a skazy v uliciach Bratislavy. Jednou z najznámejších fotografií Ladislava Bielika je záber na sovietskych vojakov sediacich vo veži tanku, pričom jeden z nich mieri do protestujúceho davu pištoľou:
Asi najviac ikonický je záber na muža s rozhalenou hruďou priamo pred hlavňou sovietskeho tanku. Fotografia vznikla na Šafárikovom námestí, v pozadí viedieť budovu Univerzity Komenského. Snímok je kolorovaný, povôdná fotografia Ladislava Bielika bola čiernobiela:
Viac fotografií zachytávajúcich dianie v uliciach Bratislavy v auguste 1968 nájdete v našej fotogalérii.