Starý Dunaj sa stáva pre pôvodné ryby neobývateľným. Hrozí, že ak sa situácia nezmení, biotop úplne zanikne. Vyplýva to z monitoringu, ktorý realizovala Fakulta rybárstva a ochrany vôd Juhočeskej univerzity v Českých Budějoviciach.
„Starý Dunaj má extrémne málo vody, pretože väčšina sa pri Bratislave odkláňa do prívodného kanála vodného diela Gabčíkovo. Videli sme tu ohromné množstvo sedimentov a bahna, ktoré by tu vôbec nemali byť,“ povedal rybí ekológ Bořek Drozd. Stav sa má negatívne podpísať aj na rybej populácii.
Ramenná sústava je plná bežných kaprovitých rýb, ale pokles zaznamenali v prúdomilných druhoch. Ide napríklad o jesetery, ktoré v dôsledku zlých životných podmienok z Dunaja úplne vymizli. „Je to pre kombinovaný vplyv výstavby a nevhodne nastavený manažment prevádzky vodného diela Gabčíkovo, prejavujúci sa v unikátnom ekosystéme starého Dunaja nedostatkom vody, nedostatočnými prietokovými pomermi, prehrievaním vody a intenzívnou sedimentáciou,“ povedal Drozd. Na úpadok má vplyv aj klimatická zmena.
Slovensko sa pritom zaviazala, že do roku 2027 bude v Dunaji dobrý ekologický stav. Bola to jedna z požiadaviek Rámcovej smernice o vodách. Okrem toho sa v rieke rozšírili invazívne druhy rýb ako tolstolobik biely, ktorý predstavuje vážne ohrozenie pre pôvodné druhy. Zaplavil hlavný tok a je pôvodnom z Ázie.
Monitoring prebiehal v 13 úsekoch rieky od 4. do 9. augusta. Ryby pri ňom počítali, vážili a dávali späť do vody. Pri aktivite asistovali zástupcovia Štátnej ochrany prírody SR, ministerstva životného prostredia, Výskumného ústavu vodného hospodárstva, WWF Slovensko a Slovenského rybárskeho zväzu.