Genrálny prokurátor Maroš Žilinka na sociálnej sieti informoval o vyšetrovaní atentátu na premiéra Roberta Fica. Premiér sa stal obeťou streľby 15. mája v Handlovej. Ani 3 mesiace po útoku neboli o postupe vyšetrovania zverejnené žiadne konkrétne informácie. Atentát pritom najčastejšie spomínajú politici vládnej koalície, ktorí zodpovednosť za konanie atentátnika Juraja Cintulu prisudzujú opozičným stranám.
Žilinka zverejnenie čiastkových informácií z vyšetrovania odmietol aj v stuse, ktorý napísal v stredu 14. augusta. „S ohľadom na neverejný charakter prípravného trestného konania, a to aj vzhľadom na povahu a závažnosť stíhaného trestného činu (obzvlášť závažný zločin teroristického útoku), by poskytnutie čiastkových (selektívnych) informácií bolo nielen nekorektné, ale najmä škodlivé z pohľadu dosiahnutia účelu trestného konania,“ uviedol generálny prokurátor.
Žilinka prezradil len to, že sa so žiadosťou o pomoc obrátil na vyšetrovacie orgány v Česku, Švédsku a USA. Kým česká strana zareagovala vybavením právnej pomoci v plnom rozsahu, švédske a americké úrady tak dosiaľ neurobili.
„Napriek intenzívnej komunikácii boli zo strany cudzích justičných orgánov poskytnuté len čiastkové výsledky právnych pomocí (s výnimkou Českej republiky, ktorej justičné orgány vybavili žiadosti o právnu pomoc v celom rozsahu), navyše od justičných orgánov USA boli poskytnuté, pokiaľ ide o služby Google doposiaľ len neobsahové údaje, a z viacerých účtov služby Facebook boli poskytnuté obsahové údaje len k jednému účtu,“ uviedol Žilinka.
Informáciu o tom, že ďalšia osoba po atentáte manipulovala s facebookovým účtom Juraja Cintulu zverejnili tesne po atentáte ministri Róbert Kaliňák a Matúš Šutaj Eštok. Spoločnosť Meta, ktorá Facebook prevádzkuje následne uviedla, že účet zablokovala ona sama.
Ministra vnútra Šutaja Eštoka a Žilinku najnovšie o poskytnutie informácií z vyšetrovania atentátu požiadalo Kresťanskodemokratické hnutie. „Z premiéra Fica - pri našom jasnom odsúdení atentátu - sa stal v očiach verejnosti martýr, hrdina, obeť…., čo najmä strane SMER veľmi vyhovuje. Vyhovuje im aj to, že bez dôkazov, bez informovania o priebehu vyšetrovania, obviňuje z atentátu opozíciu – lebo papier znesie všetko,“ uviedlo KDH na sociálnej sieti.
Viac informácií o tom, ako pokračuje vyšetrovanie atentátu žiada aj Progresívne Slovensko. Strana tvrdí, že vláda tri mesiace od atentátu neurobila nič na posilnenie bezpečnosti na Slovensku, len pre seba schválila Lex atentát a doživotnú rentu Roberta Fica. PS navrhuje, aby vznikla parlamentná komisia na prešetrenie okolností atentátu a prezidenta Petra Pellegriniho vyzýva na menovanie riaditeľa SIS.
Žilinka na politikov, ale aj médiá naopak apeluje, aby na orgány činné v trestnom konaní nevytvárali neprípustný tlak a nevytvárali tak v očiach verejnosti obraz o ich nečinnosti.