Opozičný protest prilákal do centra Bratislavy tisíce ľudí. Zhromaždenia, ktoré organizovali parlamentné strany Progresívne Slovensko a SaS, sa podľa odhadov zúčastnilo 18 až 19 tisíc návštevníkov. Napriek tomu, že protest organizovala opozícia, na tribúnu sa nepostavili politici. S prejavom vystúpil napríklad bývalý riaditeľ verejnoprávnej RTVS Ľuboš Machaj, odvolaná bývalá riaditeľka Bibiany Zuzana Liptáková, alebo diplomat Metod Špaček.
Dav skandoval heslo „Slovensko si nedáme,“ námestím sa ozývala kritika ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ale aj ministra spravodlivosti Borisa Suska, či premiéra Roberta Fica a celej vlády. Po včerajšom proteste umelcov ide v krátkom čase o ďalšie zhromaždenie, ktoré zaplnilo centrum Bratislavy. Protesty bezprostredne vyvolali kroky ministerky kultúry v poslednom období, predovšetkým odvolanie šéfa SND Mateja Drličku a generálnej riaditeľky SNG Alexandry Kusej. Protestu sa však nezúčastnila celá opozícia - KDH pozvanie odmietlo a mimoparlamentní Demokrati pozvánku nedostali.
„Robert Fico by ešte teraz večer mal ísť do prezidentského paláca s dvoma demisiami, jedna pre Martinu Šimkovičovú a druhá pre Borisa Suska, a prezident Pellegrini by ich mal okamžite prijať,“ vyhlásil na tlačovej konferencii pred zhromaždením predseda SaS Branislav Gröhling. „Konanie koalície, špeciálne ministerky Šimkovičovej a ministra Suska, prekračuje všetky hranice,“ pridal sa predseda PS Michal Šimečka.
„Táto koalícia kašle na ľudí. Nijak im nezlepšuje život, nerobí nič preto, aby sme sa na Slovensku mali lepšie. Ďakujem, že vám to nie je jedno a že na protest za spravodlivosť a kultúru prišlo aj cez horúce leto 18 000 z vás. Náš tlak budeme stupňovať nielen v uliciach aj parlamente. Nebudeme ticho!“ - Zhodnotilo protest na sociálnej sieti Progresívne Slovensko.
Protest si vyslúžil verejnú kritiku od ministra spravodlivosti Borisa Suska. Využil pri nej aj to, že zhromaždenie sa konalo v horúcom počasí, keď teplota v Bratislave prekračovala 30 stupňov.
„Nenechajte sa zahnať do pekla emócii a nízkych pudov, hoci časť opozície ide za výdatnej asistencie médií a umelcov podľa osvedčeného manuálu. A neváha pritom hnať ľudí do ulíc, pričom v tropickom teple riskuje zdravie stoviek ľudí,“ uviedol Susko na sociálnej sieti.
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová v deň, keď sa konalo protestné zhromaždenie odvolala troch členov Rady Fondu na podporu umenia.
„Odvolanie sa týka Alžbety Lukáčovej, Kataríny Kövesdi Cvečkovej a Rastislava Steranku, ktorí boli do Rady vymenovaní dávnejšie ministrami kultúry, a to bez návrhu,“ oznámilo ministerstvo kultúry. Menovanie nových členov rady fondu sa bude diať už podľa nového znenia zákona, ktorý platí od augusta. Zmeny legislatívy ohľadom kultúrnych a umeleckých fondov sa tiež stali predmetom kritiky. Šimkovičovú opozícia obviňuje, že chce fondy ovládnuť.
Odvolaná Alžbeta Lukáčová je etnomuzikologička, dramaturgička a hudobníčka, Katarína Kövesdi Cvečková sa venuje divadlu a pedagogickej činnosti, Rastislav Steranka je riaditeľom Národného kinematografického centra Slovenského filmového ústavu.