Návštevníci Botanickej záhrady Univerzity Komenského mohli včera vidieť jedinečný úkaz. Exotický kvet Amorphophallus titanum sa konečne otvoril svetu. Keďže kvitne raz za niekoľko rokov, jeho rozkvitnutie je veľká udalosť pre každú botanickú záhradu. Informovala o tom univerzita na svojom webe.
„Je to rastlina, ktorá má najväčšie nerozvetvené súkvetie na svete, dokáže narásť až do troch metrov, tento náš má vyše dva metre. Zvyčajne to trvá 6 až 10 rokov, kým zakvitne,“ hovorí botanik Norbert Zlámal z Botanickej záhrady UK.
Latinský názov rastliny je odvodený od jeho tvaru. Amorfofal tvorí vztýčený apendix súkvetia obalený zeleným lievikom. Ten sa v deň kvitnutia roztvorí a odhalí svoju vnútornú, tmavočervenú farbu. „Je to akási veľká vonná tyčinka, ktorá odparuje zápach do diaľky a láka hmyz, aby pristál na pripravenej pristávacej ploche a opelil skutočné samičie kvety, ktoré sa nachádzajú na dne lievika,“ vysvetľuje zvláštny tvar Norbert Zlámal. Zápach kvetu je naozaj výrazný, preto sa kvet označuje za najsmradľavejší na svete.
Bratislavský amorfofal sa dostal do botanickej záhrady v roku 2018 a priviezli ho z Liberca, kde rozkvitol už viackrát. Českým kolegom sa teda podarilo ho opeliť a vypestovať tak semená. O to sa aktuálne snažia aj odborníci Univerzity Komenského. Urobia tak o niekoľko dní, keď obaľ trochu zvädne.
Kvet má tiež špecifické podmienky pestovania, presadiť ho museli viackrát. „Potrebuje veľa tepla, svetla, vody, hnojiva, ale najmä veľa priestoru. Listy dokážu vyrásť do výšky aj vyše šesť metrov. Hľuza, z ktorej vyrástol tento veľký kvet, mala pri poslednom vážení vyše 60 kilogramov. Sme naňho hrdí, vzhľadom na to, že je pomerne mladý, má len 6 rokov a je naozaj veľký,“ hovorí vedúci záhradník Botanickej záhrady Ján Čapka.
Amorphophallus titanum pochádza z ostrova Sumatra v Indonézii. Je to jediné miesto na svete, kde sa vyskytuje vo voľnej prírode, aj tam však už patrí k ohrozeným druhom kvôli klčovaniu tamojších tropických pralesov.