Ceny pohonných hmôt na konci júla opäť klesli. Benzín aj nafta dosiahli najnižšie hodnoty za posledných šesť týždňov. Ceny klesli aj medziročne, v priemere o takmer dve percentá. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Znižovanie cien prichádza v čase, keď Slovensko trápi zastavenie tranzitu ruskej ropy cez Ukrajinu. Premiér Robert Fico poslal svoju ukrajinskému náprotivku Denysovi Šmyhalovi rázny odkaz.
Obľúbená 95-ka, prémiový benzín 98 či nafta. Ich ceny pokračovali v poklese a v 30. týždni boli najlacnejšie od polovice júna. Cena 95-tky a nafty zároveň klesala už tretá týždeň po sebe. „Spotrebitelia počas 30. týždňa nakupovali benzín 98 za rovných 1,8 eura za liter, oproti predchádzajúcemu týždňu zlacnel o 1,8 centa. Cena benzínu 95 klesla na 1,592 eura a motorová nafta sa predávala za znížených 1,505 eura za liter,“ informuje Štatistický úrad.
Na druhej strane cena plynu stúpla nahor. Kilogram LNG sa predával za 1,613 eura, teda o 5,7 centa drahšie, ako predchádzajúci týždeň. Liter plynu LPG mal hodnotu 0,689 eura. Cenový výkyv zaznamenal aj plyn CNG, jeho cena klesla na 1,601 eura za kilogram.
Ak sa tranzit ruskej ropy cez Ukrajinu v krátkom čase neobnoví, Slovnaft nebude pokračovať v dodávkach nafty na Ukrajinu, ktorá pokrýva jednu desatinu ukrajinskej spotreby.
Cenové výkyvy zaznamenali za posledný týždeň aj plyny. Kilogram LNG sa predával za 1,613 eura, o 5,7 centa viac ako predchádzajúci týždeň, liter plynu LPG mal hodnotu 0,689 eura. Naopak, cena plynu CNG nepatrne klesla na 1,601 eura za kilogram a vrátila sa na úroveň spred pár týždňov.
Pred štyrmi dňami slovenský premiér Robert Fico vo facebookovom videu priznal, že ich v poslednom čase zamestnáva zastavenie tranzitu ruskej ropy cez Ukrajinu na Slovensko a do Maďarska. Fico tvrdí, že problém zastavenia ruskej ropy od spoločnosti Lukoil vznikol pre rozhodnutie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskyho, dať spoločnosť na sankčný zoznam.
„Odmietam sa zúčastniť diskusie o tom, čo bolo prvé. Či sliepka alebo vajce. Faktom je, že nám chýba časť ropy,“ povedal Fico a predvolal si ukrajinského veľvyslanca na Slovensku, Myroslava Kastrana. Sankciu označil za nezmyselnú a tvrdí, že poškodí len Ukrajinu, Slovensko a Maďarsko.
„Ak sa tranzit ruskej ropy cez Ukrajinu v krátkom čase neobnoví, Slovnaft nebude pokračovať v dodávkach nafty na Ukrajinu, ktorá pokrýva jednu desatinu ukrajinskej spotreby,“ dodal slovenský premiér. Ukrajinskému veľvyslancovi mal tiež dať informácie o technickom riešení dovozu ruskej ropy cez Ukrajinu.
Denys Šmyhal na sociálnom médiu Telegram odmietol obnovenie tranzitu. „Vyhrážať sa Ukrajine, ktorá sa bráni pred agresorom, len preto, aby teroristický štát mohol naďalej zarábať svoje krvavé zisky, je pochybná cesta,“ napísal.