Šimkovičová chce pre štát kúpiť 100 kľúčových pamiatok. Reaguje tak na Tarabov nápad s hradom Devín


100 kľúčových kultúrnych pamiatok má prejsť do rúk štátu

Foto: Šimkovičová chce pre štát kúpiť 100 kľúčových pamiatok. Reaguje tak na Tarabov nápad s hradom Devín
Foto: FB Martina Šimkovičová / FB Hrad Devín / FB Tomáš Taraba

Sto kľúčových kultúrnych pamiatok by mal vlastniť štát. Ministerstvo kultúry týmto spôsobom zareagovalo na vyhlásenie ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, ktorý by chcel do štátnych rúk posunúť hrad Devín. Rezort kultúry zatiaľ nezverejnil o aké pamiatky by konkrétne malo ísť, dôvodom na zmenu je podľa ministerstva jednoduchšia starostlivosť.

Taraba svoj úmysel dostať hrad Devín do vlastníctva štátu zdôvodnil tým, aby neboli zneuctené „progresívnym vedením“ hlavného mesta aj ďalšie pamiatky. Ministra životného prostredia rozhorčila dúhová vlajka s nalepeným slovenským dvojkrížom, ktorá viala na Námestí slobody počas podujatia Dúhový Pride. „Práve preto je najvyšší čas strategické kultúrne pamiatky zobrať naspäť do vlastníctva Slovenskej republiky, kým ich progresívne vedenie mesta nenechá zneuctiť rovnako,“ napísal Taraba na sociálnej sieti.

Rezort kultúry chce 100 kľúčových pamiatok vo vlastníctve štátu

Minister životného prostredia Taraba použil výraz „strategické kultúrne pamiatky.“ Ministerstva kultúry sme sa preto opýtali, o aké pamiatky ide, a aký je postoj rezortu na prechod niektorých pamiatok do štátneho vlastníctva.

Ministerstvo tvrdí, že investičný dlh tvorí v oblasti kultúrnych pamiatok približne 700 miliónov eur, a práve kvalitnejšia starostlivosť má byť dôvodom na to, aby štát niektoré kultúrne pamiatky získal. Rezort však v odpovedi nepoužil Tarabov termín „strategické kultúrne pamiatky.“ Ten nepozná ani zákon o ochrane pamiatkového fondu a teda sa nedá ani definovať, ktorá pamiatka je strategická. Ministerstvo kultúry použilo termín „kľúčové pamiatky.“

„Preto dalo vedenie ministerstva kultúry úlohu Pamiatkovému úradu SR zadefinovať zoznam 100 kľúčových pamiatok, ktoré na Slovensku máme a ich obnova a starostlivosť o ne by mala byť z pohľadu štátu prioritou. Rovnako tak zastávame názor, že týchto 100 kľúčových pamiatok by malo byť vo vlastníctve štátu, pretože tak je možnosť podporiť starostlivosť o ne najjednoduchšia,“ povedala pre Bratislavak.sk riaditeľka odboru komunikácie ministerstva kultúry Petra Bačinská.

Známe zatiaľ nie je, o ktoré pamiatky by malo ísť. Vzhľadom na vyhlásenie ministra Tarabu by však medzi nimi nemal chýbať hrad Devín. Otázny však je aj spôsob, akým by sa prechod pamiatok do štátnych rúk realizoval. Mnohé pamiatky sú vo vlastníctve samospráv, alebo súkromných subjektov. Štát by sa s nimi musel na kúpe dohodnúť, alebo by musel pamiatky vyvlastňovať. V prípade Devína bratislavský magistrát jeho vyvlastnenie odmieta. Rezort kultúry zatiaľ nezverejnil ani to, z akých zdrojov chce nákup 100 kultúrnych pamiatok financovať, a dokedy by sa tak malo stať.

„Akonáhle bude mať ministerstvo kultúry túto štúdiu komplexne spracovanú, budeme o nej, ako aj o ďalších krokoch informovať verejnosť. V súčasnosti by teda bolo predčasné záväzne sa vyjadriť k vašim otázkam,“ doplnila Petra Bačinská z ministerstva kultúry.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Bratislavskom kraji