Už dnes, 6. februára, otvoril primátor hlavného mesta, Ivo Nesrovnal, spolu s riaditeľom závodu OLO, Milanom Pilátom, tretie stanovište polopodzemných kontajnerov, ktoré sa nachádza na Budatínskej ulici 17 v Petržalke. Primátor zároveň predstavil aj nové nálepky, určené na zberné nádoby v hlavnom meste.
Na novom stanovišti je 6 polopodzemných kontajnerov. Z toho 3 sú určené na zmesový komunálny odpad a zvyšné 3 na triedený odpad, teda papier, plasty a sklo.
Kontajnery určené na zmesový odpad majú objem 5 m3. Kontajner na sklo má objem 3 m3. Jeden polopodzemný kontajner s objemom 5 m3 dokáže nahradiť 6 bežných 100-litrových a 55 kusov 120-litrových.
„Polopodzemný kontajner tvorí zberné vrece umiestnené v hĺbke 1,5 metra, telo šachty, opláštenie, oceľová konštrukcia s okom na vývoz, hlavné veko a veko plniaceho otvoru. Každý z kontajnerov obsahuje monitorovacie zariadenie na kontrolu stavu naplnenosti. Vyprázdňovanie kontajnerov sa realizuje zo spodnej časti zberového vreca a tak vhadzovací otvor ostáva čistý. Manipulácia s kontajnerom pri vývoze je jednoduchá, čistá, hĺbka kontajnera znemožňuje opätovné vyberanie jeho obsahu, čo zamedzuje aj znečisťovaniu okolia. Konštrukcia polopodzemných kontajnerov zároveň bráni prístupu zvierat a hmyzu,“ informuje mesto Trnava.
Osadenie polopodzemných kontajnerov v Petržalke trvalo 6 týždňov, pričom zahŕňalo odstránenie pôvodného stanovišťa, stavebné práce a osadenie dopravného značenia zakazujúceho zastavenie.
Náklady na vybudovanie nového stanovišťa boli financované spoločnosťou OLO. Celkové náklady zahŕňali vypracovanie projektu, dodanie a montáž šiestich kusov polopodzemných kontajnerov, projektovú dokumentáciu, inžiniersku činnosť, stavebné práce, dodanie a montáž monitorovacieho zariadenia na kontrolu stavu naplnenia kontajnerov.
Nové polopodzemné kontajnery sú zároveň označené nálepkami s potrebnými informáciami pre občanov.
Nálepky obsahujú logo mesta, informáciu o tom akým spôsobom sa ďalej nakladá s jednotlivým druhom odpadu a aktuálne informácie o tom, aký odpad do nádoby patrí, či nepatrí.
Cieľom nových nálepiek je poskytnúť obyvateľom aktuálne a podrobné informácie o tom, ako správne triediť odpad a čo sa s konkrétnym druhom odpadu deje ďalej.