Rozkol v KDH. Holečková ústavný zákon hnutia nepodporí, Majerský plánuje hlasovať aj s koalíciou


Holečková ústavný zákon KDH nepodporí. Majerský chce hlasovať s koalíciou

Foto: Rozkol v KDH. Holečková ústavný zákon hnutia nepodporí, Majerský plánuje hlasovať aj s koalíciou Foto: Facebook/Martina Holečková, Milan Majerský

Počas osláv príchodu svätých Cyrila a Metoda na Devíne premiér Robert Fico vyhlásil, že chce postaviť hrádzu proti progresivizmu a liberalizmu, ktoré označil za rakovinu. Jedenásť dní po jeho prejave KDH predstavilo programové priority na zmenu ústavy, o ktorých chce rokovať aj s vládnou koalíciou. Chce posilniť výhradu vo svedomí, zakázať surogátne materstvo či vznik jedného volebného obvodu. Poslankyňa za KDH a bývalá šéfka poslaneckého klubu Martina Holečková dnes otvorene hovorí, že za návrh nezahlasuje. Ak KDH príde ešte o jeden hlas, návrh by neprešiel

Holečková sa o návrhu mala dozvedieť z tlačovej správy. Návrh pripravoval Milan Majerský spolu s Viliamom Karasom a informovali o tom len členov predsedníctva. Ostatní poslanci sa to dozvedeli až po medializácii. Členmi predsedníctva nie sú Martina Holečková, František Majerský, František Mikloško, Peter Stachura, Branislav Škripek, Andrea Turčanová.

Rozkol v KDH

Holečková sa vyjadrila, že odmieta hlasovať za zákon so stranami vládnej koalície. „Od začiatku dokazujú, že jediným cieľom ich vládnutia bolo zabezpečiť bezpečnosť a beztrestnosť pre seba a svojich kamarátov,“ tvrdí a ďalej vymenúva dôvody, prečo s nimi hlasovať nebude. Spomína zrušenie špeciálnej prokuratúry, ochromenie NAKA, ovládnutie SIS a verejnoprávnych peňazí či ničenie prírody.

„Toto všetko sú dôvody, pre ktoré nemôžem s týmito ľuďmi a stranami hlasovať za ústavné zákony. Som presvedčená, že musíme urobiť všetko preto, aby sme ako opozícia dokázali ľuďom na Slovensku ponúknuť alternatívu k súčasnej vláde,“ dodáva Holečková.



Ako šéfka klubu skončila za nejasných okolností. „Ďakujeme doterajšej predsedníčke poslaneckého klubu Martine Holečkovej za to, ako nastavila fungovanie klubu po návrate KDH do parlamentu. Martina Holečková bola predsedníčkou klubu v najťažšom období, keď po septembrových voľbách Národná rada SR fungovala v turbulentnom, chaotickom a neštandardnom režime. Svoju úlohu zvládla s veľkým nasadením, za čo jej patrí naše veľké uznanie a poďakovanie,“ povedalo vtedy hnutie v stanovisku.

Vo vnútri strany ju kritizovali po tom, čo sa vyjadrila, že by sa pri potratoch mal zachovať status quo a neplánuje predložiť žiaden zákon, ktorý by ich mal obmedziť. 

O čom je ústavný zákon KDH

„Tieto hodnoty sú pre nás prirodzenou súčasťou a je pre nás dôležité ich presadzovať v praktickej politike. KDH sa neprispôsobuje tomu, ako nás chcú vidieť politici SMERu-SSD alebo Progresívneho Slovenska, či aktuálnym módnym vlnám,“ uviedla strana v úvode presadzovaných zmien. 

Presadiť chcú:

  • Posilnenie slobody svedomia vrátane výhrady vo svedomí.
  • Posilnenie práva rodičov zabezpečiť vzdelanie a výchovu svojich detí v zhode s ich náboženským, filozofickým a pedagogickým presvedčením.
  • Zákaz surogátneho materstva.
  • Ochrana pred zneužívaním skratiek pri tvorbe zákonov (hnutie chce doplniť poistku proti zneužívaniu skráteného legislatívneho konania).
  • Rozšírenie Generálnej prokuratúry o osobitné oddelenia na boj proti terorizmu a boj proti korupcii.
  • Jeden volebný obvod.
  • Zakotviť miesto Rady pre rozpočtovú zodpovednosť pri spravovaní verejných financií.
  • Podpora podnikania a otvorenie dialógu, ktorý podnikateľom zabezpečí primerané postavenie v spoločnosti.

„Vyzývame všetkých politikov (aj tých, ktorí začali verejne hlásať potrebu výstavby „hrádze“ voči niektorým ideológiám), aby prijali našu ponuku a spolu s nami sa zasadili o vyššiu ochranu základných práv a viac právnej istoty pre všetkých,“ uzavrel predseda KDH Milan Majerský.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj