Netečie vám v letných mesiacov z kohútikov v noci teplá voda? Nemusí ísť o poruchu, ani odstávku. Podľa zákona totiž dodávateľ nie je povinný zabezpečiť teplú vodu v nočných hodinách. Ak sa nepríjemnému prekvapeniu v podobe studenej vody z červeného kohútika chcete vyhnúť, musíte si dodávku teplej vody aj v nočných hodinách dať rovno do zmluvy.
Aktuálne tento problém riešia obyvatelia Petržalky. Diskusiu odštartoval status jedného z obyvateľov najväčšieho slovenského sídliska v známej skupine na Facebooku.
„Prečo v noci netečie teplá voda?“ - opýtal sa lakonicky a bez ďalšieho vysvetľovania vo facebookovej skupine Bratislava - Petržalka. Tú istú otázku v následnej diskusii položili aj ďalší Petržalčania - „Choré. Aby v noci nebola teplá voda,“ ozval sa Tomáš. „V Dúbravke to isté,“ sprostredkoval svoju skúsenosť z inej mestskej časti Michal.
Odbornejšiu odpoveď ponúkol Martin: „Teplá voda furt sa označuje ako obeh 24/7. Ten nie je pre bytové domy pravidlom. Ale aj pri obehu 24/7 môžu mať niektoré byty tak zlé postavenie v rámci rozvodu, že aj tak nemajú teplú vodu 24/7.“
Obeh, ktorý čitateľ označil 24/7 znamená, že teplá voda prúdi do kohútikov bez ohľadu na čas, teda v priebehu celého dňa. Takýto model si je však potrebné objednať priamo u dodávateľa vody a bude účtovaný nad rámec bežných dodávok. Podľa platnej vyhlášky je totiž garantovaná dodávka teplej vody obmedzená len na určité časové obdobie:
„Dodávku tepla na prípravu teplej úžitkovej vody je dodávateľ povinný dodávať denne od 4.00 h do 23.00 h, ak sa s odberateľom nedohodnú inak,“ hovorí vyhláška.
Ďalší odsek vyhlášky sa týka dodávaok priamo teplej vody: „Teplú vodu je dodávateľ povinný dodávať denne v čase od 5.00 h do 23.00 h alebo v inom čase dohodnutom v zmluve o dodávke a odbere tepla.“
Obmedzenie dodávok teplej vody v noci je motivované aj šetrením. Zákon predpokladá jej omnoho nižšiu spotrebu v nočných hodinách a permanentné ohrievanie by preto bolo veľmi neefektívne. Hospodárnosť prevádzky tepelných zariadení musia dodržiavať nielen dodávatelia, ale aj odberatelia teplej vody. Ak sa tak nedeje, štát môže obom vyrúbiť pokuty.