Slovensko má stále v živej pamäti tragickú dopravnú nehodu pri Nových Zámkoch, kde rýchlik smerujúci z Budapešti do Bratislavy a Prahy, na priecestí čelne narazil do prímestského autobusu. Tragédia si vyžiadala sedem ľudských životov a okrem iného naštartovala diskusiu o bezpečnosti na železničných priecestiach.
Nič si však z toho evidentne nerobí vodič dodávky, ktorý v Senci „nadrzovku“ prešiel cez priecestie so spustenou výstražnou signalizáciou. Jedným zo základných pravidiel bezpečnosti na priecestiach je to, že ak sa rozblikajú červené svetlá, vodič musí zastaviť a auto nesmie na vstúpiť na koľaje, aj keď sú závory ešte stále hore.
„A takto hazardujeme s vlastným životom. Mám pocit, že ľudia to berú už ako vlastnosť, porušovať zákony, a nie ako nepozornosť. Ak riskujete svoj život, prečo musíte aj ostatných?“ - Napísal k videu ktoré zýverejnil na sociálnej sieti jeho autor Roman. A má pravdu. Ak by došlo ku kolízii auta s osobným vlakom, v nebezpečenstve by sa ocitli aj nevinní cestujúci vo vlaku.
Podľa ohlasov, ktoré video vyvolalo zrejme nejde o ojedinelú situáciu. Tohto prehrešku sa pravdepodobne dopúšťa množstvo vodičov, pričom sa spoliehajú, že sa im nemôže nič stať. „My sme včera zažili to isté, dve autá išli za sebou počas signalizácie, ktorá už dlho blikala…,“ ozvala sa zo svojim zážitkom Martina.
Nebezpečenstvo v podobných prípadoch spočíva predovšetkým v tom, že spustené závory môžu uväzniť auto v priestore na koľajach. Vodič potom môže spanikáriť a nedokáže svoje auto pred približujúcim sa vlakom dostať do bezpečia.
Ako sa v takom prípade zachovať? Vodič by mal vždy pamätať na to, že životy a zdravie ľudí sú dôležitejšie a cennejšie, ako auto. Ak s autom uviaznete na železničnom priecestí a ocitli ste sa medzi závorami na oboch stranách cesty, najlepšie je závory autom preraziť.
„Ramená závor sú vyrábané tak, aby ich bolo možné v prípade potreby preraziť. Preto keď uviaznete na priecestí a závory sa zatvoria, nerobte paniku, ale závory prerazte vozidlom,“ odporúčajú Železnice Slovenskej republiky, ktoré sa o priecestia starajú.
Na aute extrémne veľká škoda nevznikne, naopak, ak by došlo k zrážke bola by škoda mnohonásobne vyššia. Okrem ohrozenia životov ľudí by zároveň došlo k prerušeniu železničnéj dopravy, čo vždy znamená nepríjemnosti pre stovky cestujúcich.
Každý vodič by mal zároveň pamätať na to, že vlak je za každých okolností silnejší ako auto. V prípade nákladných vlakov ide ich hmotnosť v tisíckach ton, aj vlaky osobnej dopravy však spravidla vážia niekoľko stoviek ton. Proti rútiacemu sa kolosu je každé auto bezmocné.
„Vlak nie je možné ľahko zastaviť. Jeho brzdná dráha býva v stovkách metrov a jeho hmotnosť sa pohybuje v stovkách ton, a preto aj keď rušňovodič uvidí na priecestí auto, väčšinou už nedokáže zrážke s ním zabrániť,“ pripomíjú ŽSR.