Na Lachovej ulici v Petržalke bolo cez víkend rušno. Obyvateľov zobudil hluk a svetlá hasičských áut. „Nevie niekto, čo sa dialo v noci na Lachovej?“ pýtala sa v sobotu ráno Alena. V susednej bytovke vypukol požiar. „Manžel zbadal, že horí, tak zavolal hasičov,“ vysvetľuje obyvateľka Katarína.
Čo sa stalo?
V sobotu, krátko pred 2:30 hod. ráno boli hasiči vyslaní k požiaru bytu na šiestom poschodí. Ide o najvyššie poschodie daného bytového domu. „Zasahujúci hasiči požiar menšieho rozsahu v krátkom čase zlikvidovali jednoduchými hasiacimi prostriedkami a priestory bytu prirodzene odvetrali. Pri požiari sa nikto nezranil,“ povedal pre Bratislavak.sk hovorca krajského riaditeľstva HaZZ v Bratislave Štefan Koči.
Požiar mal vzniknúť pre nedbanlivosť pri manipulácii s ohorkom z cigarety. Majiteľovi bytu vznikla priama materiálna škoda, ktorá bola vyčíslená na 500 eur. Pri požiari bytu majú hasiči pre obyvateľov všeobecné odporúčanie, ako treba postupovať.
Čo robiť pri požiari bytu
- V prípade vzniku požiaru volajte hasičov - tiesňová linka 150 alebo 112!
- Opustite priestor a budovu ohrozenú požiarom a dymom po únikových cestách.
- Keď sa vám nepodarí evakuovať, uzavrite sa v miestnosti čo najďalej od ohniska požiaru.
- Nepodliehajte panike a zachovajte kľud. Skúste opatrne kľučku na dverách miestnosti. Pokiaľ je horúca, v žiadnom prípade dvere neotvárajte. Pred prienikom dymu ich utesnite najlepšie namočenými uterákmi, závesmi a pod.
- Snažte sa na seba upozorniť - najlepšie volaním či mávaním z okna, poprípade vyvesením plachty alebo časti odevu z okna. Toto na Vás upozorní hasičov aj v prípade, že stratíte hlas alebo vedomie.
- Pri pohybe v zadymenej miestnosti sa držte pri zemi, pretože dym stúpa hore.
- Dýchajte cez improvizovanú rúšku (napr. namočená vreckovka)
- V prípade silného zadymenia si ľahnite na zem a kryte si ústa rúškou, pričom sa snažte kľudne dýchať.
- V žiadnom prípade sa neschovávajte pod skriňu alebo pod posteľ.
- Hasiči vždy dorazia k požiaru za par minút, takže nezúfajte, pomoc je na ceste.