Mŕtve ryby na Draždiaku. Je to normálne, či nie? Ryby hynú aj kvôli nedostatku kyslíka vo vode počas horúčav


Fotografia mŕtvej ryby na Draždiaku vyvolal veľkú diskusiu o jej úhyne

Foto: Mŕtve ryby na Draždiaku. Je to normálne, či nie? Ryby hynú aj kvôli nedostatku kyslíka vo vode počas horúčav Foto: FB František Slama

Fotografia uhynutej ryby v petržalskom jazere Draždiak vyvolala medzi obyvateľmi sídliska poriadnu diskusiu. Kým niektorí Petržalčania tvrdia, že ide o normálnu vec a ryby, podobne ako iné živé tvory, umierajú, iní dávajú vinu špinavej vode, či horúčavám.

„Dnes na Draždiaku,“ napísal k svojej fotke mŕtvej ryby vznášajúcej sa na vodnej hladine pri rákosí František „Stačí sa pozrieť na tú vodu aká je nechutná, či už Draždiak, Zlaté Piesky, jednoducho otras,“ ozval sa ihneď so svojim vysvetlením Peter. „Ja sa kúpem celý život na Veľkom Draždiaku a nič mi nie je, môj syn takisto,“ oponovala mu čitateľka s prezývkou Beika. „Stačí sa lepšie pozrieť na tú vodu a uvidíte, že je to pri brehu, kde je bahnité dno… takže voda na Draždiaku nie je otras,“ nesúhlasí s nízkou kvalitou vody v jazere ani Peter.

Veľký Draždiak je vyhovujúci na kúpanie

S kvalitou vody na obľúbenej petržalskej vodnej ploche to asi naozaj nebude také zlé. Posudky a hodnotenia prírodných vodných plôch z hľadiska vhodnosti na kúpanie robí bratislavský regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ).

Podľa testov, ktoré úrad robil v júni pred začiatkom aktuálnej letnej sezóny sú na tom v Bratislave najlepšie Zlaté Piesky, Vajnorské jazero a jazero v Ivanke pri Dunaji. Ďalšou kategóriou sú vodné polochy s vyhovujúcou kvalitou na kúpanie. Okrem Veľkého Draždiaku sem patria aj Čunovské jazerá a Rusovské jazero.


Úrady verejného zdravotníctva hodnotia stav vody pre takzvanú kúpaciu sezónu. Tá trvá od 15. júna do 15. septembra. „Na najviac využívaných prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou budú zabezpečovať kontrolu kvality vody miestne príslušné RÚVZ v pravidelných dvojtýždňových intervaloch. Menšie lokality, ktoré sú na kúpanie využívané len príležitostne počas horúcich dní a víkendov, budú RÚVZ monitorovať len orientačne,“ informuje bratislavský regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Rybám škodia dlhodobé horúčavy

Vráťme sa však k diskusii Petržalčanov pod fotografiou uhynutej ryby na Draždiaku. „Neviem či viete, ale aj zvieratá umierajú,“ zareagoval komentárom Daniel. „To je z toho tepla,“ ozvala sa Eliška s konkrétnejším vysvetlením. „Je teplo a v teplej vode sa horšie rozpúšťa kyslík, preto sa tam môžu ryby aj ududsiť,“ ešte podrobnejšiu odpoveď ponúkol Radoslav.

Prispievateľ má pravdu v tom, že horúčavy môžu rybám ublížiť. Ak sa teploty vzduchu dlhodobo držia nad 30 stupňami celzia, voda sa príliš zohrieva a rybám hrozí úhyn kvôli nedostatku kyslíka. Na Slovensku k podobným úhynom došlo napríklad v lete roku 2022.

„V letných dňoch môže tiež dochádzať k tvorbe takzvaných anoxických vrtiev - vrstva vody v určitej hĺbke je úplne bez kyslíku… túto situáciu najlepšie poznajú rybári zamieravajúci sa na sumce, kedy ryby v určitých hĺbkach takmer okamžite uhynú. Tieto javy nastávajú spravidla v bezveternom počasí, keď nedochádza k premiešavaniu jednotlivých vrstiev vo vodnom stĺpci,“ píše o letných úhynoch rýb český rybársky zväz.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj