Minulý mesiac sa Trávnikoch oficiálne spustila nová parkovacia zóna. Regulácia platí počas pracovných dní od 12:00 hod. do polnoci. Za parkovanie v zóne RU3 návštevníci zaplatia 1,50 eur za hodinu. Nové pravidla výrazne odľahčili parkoviská vo vnútroblokoch. Dlhodobo komplikovaná situácia bola na Astrovej, Narcisovej, Šalviovej, Muškátovej, Rumančekovej a Nezábudkovej.
Autá parkovali hlava-nehlava a vnútrobloky trpeli nedostatkom parkovacích miest. Mestská časť sa preto rozhodla zaviesť systém obytných zón. Zadná časť vnútroblokov patrí výhradne rezidentom, 24 hodín denne. Chodníky sa zrušili, nahradila ich cesta, po ktorej okrem áut teraz môžu kráčať aj chodci. Tí majú v obytných zónach pred autami prednosť.
Niektorí obyvatelia z toho však nadšení nie sú. „Akože toto je normálne? Ja žasnem,“ napísala Klára. Zamestnanci mesta sa obhajujú. „Dobrý deň, áno, je to normálne a obytné zóny sú úplne bežné i keď v Bratislave ide o novinku,“ odpísala jej Lucia z tímu PAAS.
Obyvateľka Narcisovej Hanna navyše tvrdí, že autá predpis nedodržiavajú. „Bolo by dobré, keby sa tam niekedy zašli páni policajti pozrieť… lebo ak sa myslia, že 20km/h krát tri, tak v tom prípade sa to tam určite dodržiava. Minule som mamičku videla uskakovať s kočíkom,“ tvrdí.
Z Astrovej zas zmizla tabuľa, ktorá o obytnej zóne informovala. „Na Astrovej zmizla tabula, že je to obytná zóna a že sa ide 20 km/h, že je to považované za ihrisko. Je to nakreslene na zemi, ale nikto si to nevšíma, autá tu jazdia ako bláznivé...a ešte aj v protismere,“ povedala obyvateľka Alica.
Medzi obyvateľmi sa nájdu aj zástancovia novej obytnej zóny. Martin vraví, že rovnaká je aj na Nivách a nevedia si ju vynachváliť. „Čo je na tom nenormálne? Konečne môžeme zaparkovať večer:-) chvíľku to potrvá ale zvyknú si aj vodiči,“ povedala Renáta.
O stanovisko sme požiadali aj mestskú časť Ružinov. „Tabuľa, o ktorej hovoríte, nebola dopravná značka, ale len informačná tabuľa, ktorá vodičom (a ostatným ľuďom, ktorí sa v lokalite pohybujú) aj slovne popisovala existujúce pravidlá, a bude vrátená späť. Pravidlá pre obytnú zónu neplatia len na Trávnikoch, rovnaké platia kdekoľvek na Slovensku,“ povedala pre Bratislavak.sk riaditeľka komunikačného oddelenie Tatiana Tóthová.
Dodáva, že na začiatku úseku, kde začínajú pravidlá obytnej zóny, vodičov informuje farebne zvýraznený pruh na vozovke, kde je zároveň vyobrazená dopravná značka obytná zóna a koniec obytnej zóny.
„Oficiálne podnety neevidujeme, ale pripravujeme ďalšie opatrenia na zvýšenie bezpečnosti a plynulosti dopravy v obytnej zóne. Jedným z nich je inštalácia informačných meračov rýchlosti, ktoré budú o prekročení maximálnej povolenej rýchlosti 20 km/h informovať vodiča a zároveň budú zbierať štatistické dáta o počte vozidiel, ktoré prechádzajú daných úsekom a ich rýchlosti. Na základe toho budeme vedieť vyhodnotiť reálny stav a navrhovať ďalšie prvky na upokojenie dopravy, aby sme dosiahli želaný stav,“ vysvetľuje Tóthová.