Pri požiari na Rovniankovej hasičom skomplikovali prácu zábrany. Spory však terasu sprevádzajú oveľa dlhšie


Terasa na Rovniankovej je predmetom sporov. Komplikuje prácu hasičom

Foto: Pri požiari na Rovniankovej hasičom skomplikovali prácu zábrany. Spory však terasu sprevádzajú oveľa dlhšie Foto: Facebook/Bratislava - Petržalka

Petržalské terasy pred bytovými domami opäť robia obyvateľom na tvári vrásky. Okrem toho, že sa pre nejasné vlastníctvo a spory mestskej časti s magistrátom o ne nemá kto starať, môžu byť aj bezpečnostným rizikom. Ich zábrany komplikujú prejazd hasičov k bytovým domov. Rovnaká situácia mala nastať aj pri požiari na Rovniankovej ulici, ktorý vypukol tento týždeň.

„Mestská časť Petržalka by mala odstrániť zábrany na terasách, aby sa sem mohli dostať záchranné jednotky. Či už pri požiari, tak ako včera sa sem nevedeli dostať, alebo ak by sa stalo niečo iné. Hasiči včera museli stáť, aj so záchranou službou, pod terasou a museli až pod terasy ťahať hadice,“ napísala na sociálnom médiu obyvateľka Rovniankovej ulice Mirka. 

Zábrany chceli obyvatelia

Odpísal jej vedúci referátu komunikácie mestskej časti Dávid Pavlík. „Pokiaľ by daná terasa nebola dlhodobo nelegálne prejazďovaná, k osadeniu zábran by neprišlo. Pred osadením zábran mestská časť evidovala množstvo podnetov so žiadosťami o ich osadenie, a to zo strany obyvateľov daného bytového domu. Aj samotné statické posúdenie terasy hovorilo v danom čase o tom, že nie je vhodná na prejazďovanie vozidlami, možno s výnimkou technických služieb. Domy majú vstupy aj z úrovne cesty, kde sú garáže,“ vysvetľuje Pavlík. 

Obyvatelia však s kritikou pokračujú a vyjadrenie mestskej časti považujú za výhovorky. „Videli ste ten včerajší požiar na Rovniankovej? Keď bude horieť na vyšších poschodiach som zvedavá aká bude ďalšia výhovorka ohľadne spojazdnenia terás. Ani hasiči ani záchranka nemajú šancu k prístupu. Hasiči hľadali možnosť ako sa do horiaceho bytu čo najrýchlejšie dostať. Treba to sprístupniť z každej strany,“ tvrdí Petra. Príspevok komentovali aj svedkovia spomínaného požiaru na Rovniankovej. 



Katarína opisuje, ako požiar videla až z Romanovej ulice. „Nevyzeralo to dobre, najprv len čierny hustý dym. Nevidela som, čo to spôsobuje, ale keď začali šľahať plamene, nebolo mi to jedno. Je to nezodpovedné, že sa hasiči nevedia dostať na terasu. Na tom byte je veľká škoda, keby mali prístup ľahší, určite by ten požiar zvládli skôr,“ uvažuje. Pavol však tvrdí, že by sa tam cisterna aj tak nedostala. V priemere váži viac ako 30 ton a podložie terasy podlahy podľa neho udrží 700 až 900 kilogramov na meter štvorcový. 

O stanovisko sme požiadali aj bratislavských hasičov. „Cisternové automobilové striekačky vážia viac ako je nosnosť takýchto terás. Je preto bežným postupom hasičov, že svoju techniku umiestnia mimo nich a k miestu požiaru natiahnu dostatočne dlhé hadicové vedenie. To platí aj o zásahu na Rovniankovej ulici, kde sa takéto terasy nachádzajú. Hasiči svoj zásahový obvod poznajú, vrátane jeho špecifík a na takéto stavebné riešenia bytových domov sú pripravení,“ odpovedal na naše otázky veliteľ zásahu.

Betón už raz spadol

Niektorí obyvatelia navyše upozorňujú na to, čo spomínal aj Pavlík. Ak by zábrany odstránili, na terase by začali parkovať autá„Ako náhle si tam pustíte požiarne cisterny či sanitky, okrem nich tam budete mať parkovisko. Teda, v prípade arogantných susedov. V prípade suterénu, ten máte prepchatý zaparkovanými autami. Jedine, že by ste si vybavili zákazové značky do brány domu. Bol som svedkom ako na Nový rok hasiči cúvali a lízali zaparkovaným autám zrkadlá, pretože parkovali pri bránach,“ hovorí obyvateľ Andrej. 

Požiar bytového domu však nie je jediné bezpečnostné riziko, ktoré terasy sprevádza. V roku 2022 spadlo na Holíčskej ulici z rovnakej terasy betónové zábradlie. Terasu nik neudržiaval, jej vlastníkom je Bytové družstvo Petržalka. 



Správu terás navyše komplikujú aj nejasné vlastnícke pomery a spory magistrátu s mestskou časťou. Na vlastníctvo terasy na Rovniankovej ulici sme sa nedávno pýtali samosprávy aj my. Od Dávida Pavlíka sme dostali odpoveď, že ju Petržalka spravovať odmieta, kým sa magistrát jasne neprizná k jej vlastníctvu. Petržalka má aktuálne vo vlastníctve 37 z nich. 

 „Zo všetkých týchto terás by mala mať naša Mestská časť Bratislava-Petržalka zverené magistrátom, ktorý podľa kolaudačných rozhodnutí vlastní viac úsekov, do správy len 17 z úsekov terás. Zvýrazňujeme však slovné spojenia “by mala mať” a “úsekov”, keďže magistrát hlavného mesta svoje vlastníctvo najnovšie rozporuje a nejde o celé terasy,“ povedal pre Bratislavak.sk Pavlík. 


Petržalka aktuálne vlastní tieto terasy:

  • Beňadická ulica 5, 7
  • Beňadická ulica 13, 15, 17, 19
  • Bohrova ulica 3, 5
  • Blagoevova ulica 22, 24
  • Fedinova ulica 2, 4
  • Gessayova ulica 41, 43
  • Holíčska ulica 13, 15
  • Jasovská ulica 10, 12
  • Osuského ulica 1, 1a, 3, 3a
  • Rovniankova ulica 2, 4, 6
  • Rovniankova ulica 12, 14, 16;
  • Rovniankova 13, 15
  • Mánesovo námestie 1-8
  • Mlynarovičova ulica 14, 16, 18, 20, 22, 24
  • Strečnianska ulica 9, 11
  • Topoľčianska ulica 12, 14
  • Znievska ulica 13, 15, 17, 19

„Kým teda hlavné mesto jasne nepovie, ku vlastníctvu ktorých terás a ich úsekov sa priznáva, my ako mestská časť nevieme a ani nechceme spravovať tento mestský majetok, a teda sa oň ani starať. I keď sme to v minulosti robili a aj by sme v tom radi pokračovali, ale len za predpokladu, ak by nám kolegovia z magistrátu konečne povedali, čo a z akého právneho titulu máme pri ich majetku vôbec spravovať, opravovať a udržiavať,“ hovorí Pavlík.

Na vlastníctvo terás sme sa magistrátu pýtali ešte v máji. Na naše otázky doteraz neodpovedal. 



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj