V čase, keď si mnoho poslancov odišlo užívať letné prázdniny, vládna koalícia zvolala mimoriadnu schôdzu parlamentu k novele trestných kódexov. Upraviť ju musia pre výhrady Európskej komisie, v opačnom prípade by bol prítok eurofondov na Slovensku v ohrození.
Krátko po desiatej hodine však Národná rada nebola uznášaniaschopná. Prezentovalo sa 75 poslancov. Na otvorenie schôdze je potrebná nadpolovičná väčšina. Vládnej koalícii teda chýbal jediný poslanec.
Neprítomní boli poslanec Hlasu-SD Miroslav Čellár a poslanec SNS Peter Kotlár. A tiež zvolení europoslanci sa Smer-SD Erik Kaliňák a Ľuboš Blaha, za ktorých neboli vymenovaní náhradníci. Ján Kačmár a Ján Horváth zložili poslanecký sľub až na tejto schôdzi.
Opätovne sa poslanci snažili otvoriť o 10:40 hod. Na druhýkrát sa im schôdzu otvoriť podarilo. Poslanec Miroslav Čellár prišiel o 20 minút neskôr vo farebnej košeli a bermudách. Prišiel priamo z letnej dovolenky. Jeho let sa oneskoril. Poslanec tak musel utekať do parlamentu priamo z letiska a potvrdil, že pre hlasovanie v parlamente musel prerušiť letnú dovolenku.
Novela ministra spravodlivosti Borisa Suska sa bude opravovať celkovo štvrtýkrát. Upravovať sa budú trestné sadzby pri trestných činoch marenia výkonu správy daní, nepriamej korupcie a prijatia či poskytnutia nenáležitej výhody. Európska komisia v tejto veci požaduje zosúladenie s jej smernicami.
Okrem toho sa má upraviť a posudzovanie vplyvov skrátenia premlčacích lehôt v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu ich plynutia pri trestných činoch, ktoré poškodzujú finančné záujmy EÚ.
„Od začiatku sme upozorňovali, že novela trestného zákona je zlá, proti záujmom Slovenska, proti pravidlám EÚ a vychádza v ústrety korupčníkom a zlodejom. Potvrdilo sa to a teraz musí Ficova koalícia narýchlo naprávať svoje babráctvo,“ povedal predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
Opravovať budú aj nesúlad s ústavnou. Problematické je ustanovenie o trestne prepadnutia majetku a tiež prechodných ustanovení súvisiacich s premlčaním. Ústavný súd namietal proti prechodné ustanovenie, ktoré malo ministrovi spravodlivosti umožniť podať dovolanie v neprospech obvineného spätne do troch rokov v prípade dohôd o vine a treste schválených pred 15. marcom 2024. Rovnako aj proti použitiu nezákonne získaného dôkazu v prospech obvineného.
„Nejde o žiadne opravy pôvodného znenia, Ústavný súd nám dal za pravdu. Reagujeme na obavy Európskej komisie, ktoré vznikli z dezinformácií, ktorými ju kŕmila opozícia. Ide čisto o technickú novelu, vôbec nerozumiem opozícii, ktorá návrh kritizujú. To naozaj chcú, aby Slovenská republika naozaj prišla o nejaké peniaze?,“ povedal na tlačovej konferencii v NR SR minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD).
Z poslaneckého grémia je podľa predsedu SaS Branislava Gröhlinga jasné, že hlas opozície bude aj na aktuálnej mimoriadnej schôdzi potlačený. „Ak vraj budeme rečniť pridlho, koalícia bude skracovať rozpravu a opozičným poslancom brať slovo. A to len preto, aby mohli koaliční poslanci opraviť zbabraný zákon a vrátiť sa na dovolenky,“ povedal.
Poslankyňe PS tiež chceli do programu schôdze zaradiť aj uznesenie, ktorým by parlament odsúdil ruský útok na detskú nemocnicu v Kyjeve. Návrh poslanci neschválili.