Mimoriadnu schôdzu otvorili na druhýkrát. Poslanec Hlasu-SD prišiel priamo z letiska, v letnej košeli a bermudách


Poslanci otvorili mimoriadnu schôdzu k novele Trestného zákona

Foto: Mimoriadnu schôdzu otvorili na druhýkrát. Poslanec Hlasu-SD prišiel priamo z letiska, v letnej košeli a bermudách Foto: NR SR

V čase, keď si mnoho poslancov odišlo užívať letné prázdniny, vládna koalícia zvolala mimoriadnu schôdzu parlamentu k novele trestných kódexov. Upraviť ju musia pre výhrady Európskej komisie, v opačnom prípade by bol prítok eurofondov na Slovensku v ohrození. 

Krátko po desiatej hodine však Národná rada nebola uznášaniaschopná. Prezentovalo sa 75 poslancov. Na otvorenie schôdze je potrebná nadpolovičná väčšina. Vládnej koalícii teda chýbal jediný poslanec. 

Neprítomní boli poslanec Hlasu-SD Miroslav Čellár a poslanec SNS Peter Kotlár. A tiež zvolení europoslanci sa Smer-SD Erik Kaliňák a Ľuboš Blaha, za ktorých neboli vymenovaní náhradníci.  Ján Kačmár a Ján Horváth zložili poslanecký sľub až na tejto schôdzi.

Opätovne sa poslanci snažili otvoriť o 10:40 hod. Na druhýkrát sa im schôdzu otvoriť podarilo. Poslanec Miroslav Čellár prišiel o 20 minút neskôr vo farebnej košeli a bermudách. Prišiel priamo z letnej dovolenky. Jeho let sa oneskoril. Poslanec tak musel utekať do parlamentu priamo z letiska a potvrdil, že pre hlasovanie v parlamente musel prerušiť letnú dovolenku.

Prečo ju upravujú? 

Novela ministra spravodlivosti Borisa Suska sa bude opravovať celkovo štvrtýkrát. Upravovať sa budú trestné sadzby pri trestných činoch marenia výkonu správy daní, nepriamej korupcie a prijatia či poskytnutia nenáležitej výhody. Európska komisia v tejto veci požaduje zosúladenie s jej smernicami. 

Okrem toho sa má upraviť a posudzovanie vplyvov skrátenia premlčacích lehôt v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu ich plynutia pri trestných činoch, ktoré poškodzujú finančné záujmy EÚ. 


„Od začiatku sme upozorňovali, že novela trestného zákona je zlá, proti záujmom Slovenska, proti pravidlám EÚ a vychádza v ústrety korupčníkom a zlodejom. Potvrdilo sa to a teraz musí Ficova koalícia narýchlo naprávať svoje babráctvo,“ povedal predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. 

Opravovať budú aj nesúlad s ústavnou. Problematické je ustanovenie o trestne prepadnutia majetku a tiež prechodných ustanovení súvisiacich s premlčaním. Ústavný súd namietal proti prechodné ustanovenie, ktoré malo ministrovi spravodlivosti umožniť podať dovolanie v neprospech obvineného spätne do troch rokov v prípade dohôd o vine a treste schválených pred 15. marcom 2024. Rovnako aj proti použitiu nezákonne získaného dôkazu v prospech obvineného. 

„Nejde o žiadne opravy pôvodného znenia, Ústavný súd nám dal za pravdu. Reagujeme na obavy Európskej komisie, ktoré vznikli z dezinformácií, ktorými ju kŕmila opozícia. Ide čisto o technickú novelu, vôbec nerozumiem opozícii, ktorá návrh kritizujú. To naozaj chcú, aby Slovenská republika naozaj prišla o nejaké peniaze?,“ povedal na tlačovej konferencii v NR SR minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD).

Z poslaneckého grémia je podľa predsedu SaS Branislava Gröhlinga jasné, že hlas opozície bude aj na aktuálnej mimoriadnej schôdzi potlačený. „Ak vraj budeme rečniť pridlho, koalícia bude skracovať rozpravu a opozičným poslancom brať slovo. A to len preto, aby mohli koaliční poslanci opraviť zbabraný zákon a vrátiť sa na dovolenky,“ povedal. 

Poslankyňe PS tiež chceli do programu schôdze zaradiť aj uznesenie, ktorým by parlament odsúdil ruský útok na detskú nemocnicu v Kyjeve. Návrh poslanci neschválili. 



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj