Turistika ako sa patrí! Partia nadšencov z Bratislavy sa vydala na túru, ktorej trasa sa začala v Karpatoch na Balkáne a cieľom je Devín na sútoku Dunaja a Moravy. Po horských chrbtoch Karpatského oblúka prejdú viac ako 2000 kilometrov a nastúpajú desaťtisíce výškových metrov. Výprava odštartovala koncom júna v Srbsku, pokračovať bude rumunskými Karpatmi, naplánovaný majú prechod cez ukrajinské Poloniny a záverečná etapa bude kopírovať turistickú trasu SNP na území Slovenska. Zaujímavosťou je, že nadšení turisti rovnakú cestu absolvovali už v roku 1984, a dnes teda ide o reprízu po štyridsiatich rokoch.
Turisti, ktorých vedie autor viacerých cestopisných publikácií Svetozár Krno, o svojom postupe informujú pomocou sociálnej siete.
„Expedícia Karpatský oblúk 1984/2024 vyštartovala 28.06. z dedinky Kamenica, ktorá sa nachádza zhruba 8 km severne od mesta Niš. Cieľom bolo za 10 dní pochodu prejsť srbské Karpaty (okolo 250 km). Putovanie bolo plánované po značkovaných turistických chodníkoch, prípadne po lesných cestách. Koniec srbskej časti Karpát bol naplánovaný v dedine Tekija, na brehu Dunaja, 07.07. (nedeľa). Môžeme povedať, že malo ísť o slovenský prvoprechod tejto časti Karpát. Realita bola nakoniec ale podstatne odlišná,“ píšu turisti o prvej časti svojho prechodu karpatských hôr.
Na problémy narazili už na srbskom území. Značkovanie chodníkov tam ani zďaleka nie je na úrovni, ako u nás, a tak museli improvizovať. „Turistické značky tu existujú len na papieri, resp. na mapy.cz. Neexistuje tu turizmus, tak ako ho poznáme z našich končín. Poslední, kto po nich asi niekedy prešiel, boli asi značkári, ktorí ich znackovali,“ prezradili viac turisti. O tom s akými nástrahami museli v srbských horách bojovať hovorí aj nasledujúci záznam:
„Len čo sme sa vnorili do kaňonu riečky Kamenička, plán sa začal rúcať ako domček z karát. Hneď na začiatku nás privítali skalné prahy bez rebríkov, či reťazí. Po už dlhšie trvajucom slimačom postupe sme si uvedomili, že sme stratili aj červenú turistickú značku. 8 členov tímu, nedokázalo ustriehnut trasu chodníka.“
Aktuálne sa už slovenskí turisti nachádzajú na území Rumunska. Konkrétne v pohorí Godeanu, ktoré leží v juhozápadnej časti krajiny. Okrem namáhavých výstupov do výšky viac ako 2000 metrov ich trápia veľké horúčavy, ale aj množstvo múch, ktoré sa nevyhýbajú ani horám.
Kedy výprava dorazí na Devín je aktuálne ťažké odhadnúť. Pravdepodobne by sa tak malo stať koncom augusta, alebo začiatkom septembra. Trasu, ktorú turisti absolvovali v roku 1984, prešli za 78 dní. Po 40 rokoch však pribudol úsek v Srbsku, čo zrejme výpravu predĺži. Svetozár Krno o výprave z roku 1984 napísal knihu s názvom „Dvetisíc kilometrov od Železných vrát po Devín.“