Kúpanie psov na Draždiaku Petržalčanov rozohnilo ešte väčšmi, než letné horúčavy. V jazere a okolí platia dva zákazy týkajúce sa domácich miláčikov. Zákaz voľného pohybu psov a zákaz vstupu psov do vodnej plochy. Obyvatelia ich však nerešpektujú a obzvlášť v letných dňoch môžete vo Veľkom Draždiaku vidieť mnoho štvornohých chlpáčov.
Vo facebookovej skupine na to upozornila aj Katarína. „Mám pocit, že majitelia psov si tu ozaj robia čo chcú. Dosť toho, že nezbierajú po svojich vraj miláčikoch výkaly, v pohode si hádžu loptu, paličku svojmu psovi do vody. Nevadí, že tam sú aj deti, že pes sa na brehu otrepe od vody a ošpliecha oddychujúcich,“ píše v príspevku.
Robert však upozorňuje na to, že Draždiak nie je oficiálne kúpalisko, ale prírodné. „Práveže ten kúsok prírody je pre všetkých a teda aj pre psov a ich majiteľov. Draždiak nie je oficiálne kúpalisko. Ak vám to vadí môžete ísť napríklad na Matadorku,“ odpovedá Kataríne.
Lucia zas tvrdí, že aj labute či kačice nechávajú na brehu a vo vode bordel. „Nehovoriac o rybárskych návnadách, zaujímavo to nikomu nevadí...ale pes, ktorý sa osvieži vo vode, to áno. Však choďte na kúpalisko, tam psa zaručene neuvidíte,“ dodáva. Iná diskutujúca sa zas pýta, kam chodia na toaletu rybári, ktorí tam sú celý deň.
Na obhajobu rybárov sa ozvali Martin s Dávidom. Vysvetľujú, že za lov rýb si pravidelne platia a organizujú pravidelné brigády, ktoré čistia okolie jazera. „Odkedy tie tabule majú nejaký právny charakter? Draždiak je rybársky revír, patrí rybárskeho zväzu a slovenskej správe vôd. Čiže na základe čoho si tam Petržalka dovoľuje zákaz vstupu psom do vodnej plochy?“ pýta sa Dávid.
Petržalka však upozorňuje na to, že na celom je území platí všeobecne záväzné nariadenie, ktoré definuje vymedzené miesta, kde platí zákaz voľného pohybu psa alebo zákaz vstupu so psom. Tieto miesta sú označené tabuľami.
Vstup so psom je zakázaný na detských ihriskách a pieskoviskách, do vodných plôch jazera Veľký Draždiak, do areálov školských a predškolských zariadení, do športovísk a štadiónov prístupných verejnosti, do zdravotníckych zariadení, centier pre deti a rodiny a zariadení pre seniorov, na cintoríny, na trhoviská, tovarové burzy a ďalšie verejné priestranstvá označené zákazom vstupu so psom. Okrem Draždiaka je voľný pohyb psov zakázaný aj v Sade Janka Kráľa.
Obyvatelia však poznamenali aj to, že sa v jazere kúpu aj ľudia bez domova a perú si v ňom šaty. „Je to štrkovisko. To, že tam labute kadia a bezdomovci sa tam kúpu a nehovorím o tom, že sa tam veľa ľudí ciká. To nevadí? Všetko sú to bytoví psi, ktorí sú poväčšine čistí,“ rozčuľuje sa Patrik.
Podobný argument mala aj Zuzana, tvrdí, že pes patrí do jazera viac než ľudia. Podľa nej ho znečisťujú opaľovacími krémami, odumretou kožou či vykonávaním potreby do vody. Niekedy však môže také kúpanie skončiť aj nešťastne.
Andrea sa podelila o svoj zážitok z Chorvátskeho ramena. Jej pes skončil po okúpaní sa vo vode v žalostnom stave. „Vodu v Chorvátskom ramene zničila výstavba električky. Takže tam sa už kúpať moc nemôžu. Už dlhšie viacero psíčkarov prosí samosprávu o vyhradenie jedného kúska na psiu pláž. A bolo by po problémoch. Takto skončil môj pes keď sa okúpal v ramene, takže isto radšej Draždiak aj pod hrozbou pokuty. Ale samozrejme vtedy keď tam už je minimum ľudí aby nikoho neobťažoval,“ napísala.
O stanovisko ku kúpaniu psov vo Veľkom Draždiaku sme požiadali aj referát komunikácie mestskej časti Petržalka. Hovorkyňa Mária Halašková upozorňuje na to, že Veľký Draždiak je jedno z mála jazier v bratislavskom kraji s vhodnou vodou na kúpanie. Rozhodol o tom RÚVZ.
„Aj to je dôvod, prečo sa snažíme naše petržalské „more“ aj jeho areál udržiavať čo najčistejšie, či už každoročným čistením dna a brehov jazera, pravidelným vysýpaním okolitých smetných nádob, alebo zavádzaním viacerých regulačných opatrení. Jedným z nich je práve zákaz vstupu psov do jazera a zákaz voľného pohybu psov,“ vysvetľuje.
Halašková tiež potvrdila, že mestská časť dostáva mnoho sťažností od návštevníkom, ktorým kúpanie psov v jazere vadí. Naopak, dostávajú aj podnety od obyvateľov, ktorí argumentujú tým, že psy majú lepšie hygienické návyky ako ľudia.
Rovnako tak sa ale ozývajú majitelia psov, ktorí sa dožadujú osvieženia psov v jazere a argumentujú tým, že psy majú častokrát lepšie hygienické návyky ako ľudia.
„Táto téma tak pravidelne rozdeľuje návštevníkov Draždiaka do dvoch táborov a je náročné nájsť medzi oboma kompromis. My ako mestská časť sa však stále prikláňame k tomu, aby jazero, kde sa snažíme postupne skvalitňovať služby a dopĺňať mobiliár, slúžilo prioritne ľuďom. To neznamená, že by sme našich štvornohých obyvateľov a návštevníkov diskriminovali alebo nemali radi, Draždiak však nie je jedinou vodnou plochou v Petržalke. Psíčkari môžu využívať miesta, na ktoré sa tieto zákazy nevzťahujú, napr. 5 kilometrov dlhé Chorvátske rameno, neďaleký Malý Draždiak alebo Dunaj. Nad vybudovaním psej pláže na Draždiaku tak momentálne neuvažujeme,“ povedala hovorkyňa pre Bratislavak.sk.