Rozhodnutie ústavného súdu o novele trestného zákona spôsobilo na politickej scéne poriadnu rozruch. Kým opozícia, ktorá proti novele organizovala aj verejné zhromaždenia, neskrýva sklamanie, premiér Robert Fico žiada od bývalej prezidentky Zuzny Čaputovej, opozície, médií a mimovládnych organizácií ospravedlnenie.
Ústavný súd označil za protiuústavnú len časť novely, ktorej platnosť bola kvôli podaniu na ústavný súd pozastavená. V poriadku je zníženie trestných sadzieb, zrušenie špeciálnej prokuratúry, ale ani to, že vládna koalícia zákon prijímala v skrátenom konaní.
Opozičné strany neskrývali po zverejnení rozhodnutia sklamanie. Upozorňujú tiež, že ústavný súd dal zelenú zlodejom a korupčníkom, ktorým budú za trestnú činnosť hroziť omnoho nižšie tresty ako doteraz. Vplyv to však podľa opozície môže mať aj na zvýšenie bežnej kriminality, čo už na vlastnej koži pocítia občania.
„Rešpektujem rozhodnutie Ústavného súdu, no je pre mňa veľkým sklamaním. Ústavný súd dal zelenú kabinetnému prijímaniu zákonov bez diskusie a vyhodnotenia dopadov na rozpočet,“ upozornila poslankyňa SaS Mária Kolíková. Bývalá ministerka spravodlivosti kritizuje predovšetkým to, že zákon koalícia prijala v skrátenom konaní a chýbala o ňom diskusia.
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka v súvislosti s rozhodnutím ústavného súdu o novele trestného zákona zdôraznil, že svoj zápas o demokraciu a právny štát nevzdávajú či už v parlamente, na námestiach, prípadne ďalšími podaniami na ústavný súd.
„Rešpektujem rozhodnutie Ústavného súdu, ale mrzí ma, že vláda vďaka nemu dosiahla svoj zámer - zníženie trestov a skrátenie premlčacích lehôt pre zlodejov, korupčníkov a iných kriminálnikov. Presadili amnestie pre svojich ľudí, na hulváta a proti verejnému záujmu. To je zlá správa pre spravodlivosť aj bezpečnosť ľudí na Slovensku,“ napísal Šimečka na sociálnej sieti.
Rozhodnutie ústavného súdu rešpektuje aj Kresťanskodemokratické hnutie. Podľa KDH však viaceré ustanovenia trestného zákona nebude pre Slovensko pozitívne.
„Konštatovať súlad s Ústavou SR v ostatných častiach ešte neznamená, že nižšie tresty, skrátené premlčacie lehoty, či zrušená špeciálna prokuratúra budú prínosom pre spravodlivejšie usporiadanie našej spoločnosti, zvýšia bezpečnosť občanov a ochránia ich majetok,“ oznámilo KDH na Facebooku.
K rozhodnutiu ústavného súdu sa vyjadril aj premiér Robert Fico. Ide o jeho druhé významné vyjadrenie od atentátu v Handlovej 15. mája. Tentokrát však na spôsob komunikácie nezvolil video formát, ale len krátky status na sociálnej sieti.
„V mene celej vládnej koalície žiadam pani Čaputovú a celú opozíciu, protivládne médiá a mimovládne organizácie, aby sa ospravedlnili za prejavy nenávisti a organizovanie štvavých verejných protestov v súvislosti s vládnym návrhom zákona, ktorý zrušil špeciálnu prokuratúru, znížil trestné sadzby, skrátil premlčacie lehoty, dal prednosť odškodňovaniu obetí trestných činov a vykonal ďalšie nevyhnutné zmeny v trestnom zákonodarstve,“ napísal predseda vlády. Opozíciu označil za nenávistnú a vyzdvihol okrem toho prácu ministerstva spravodlivosti.
Ešte v marci tohto roku však Fico žiadal odvolanie predsedu ústavného súdu Ivana Fiačana. Dôvodom bola nespokojnosť s rozhodnutím ústavného súdu pozastaviť platnosť novely trestného zákona.
V minulosti pritom aj strana Smer, ktorej je Fico predsedom podávala podnety, ktoré ústavný súd zamietol. V roku 2022 zas ústavný súd označil jednu z otázok v referende o páde vlády za protiústavnú. Referendum presadzoval vtedy opozičný Smer a otázka znela: „súhlasíte s tým, že vláda Slovenskej republiky má bezodkladne prijať demisiu?“ Fico vtedy reagoval, že rozhodnutie ústavného súdu nič neznamená.