Priestory známej lekárne v bratislavskom Starom meste roky chátrali. Po rekonštrukcii však dostali nový šat, a ikonická lekáreň U Salvatora začiatkom leta po troch desaťročiach privítala prvých návštevníkov. Napriek tomu, že budova, kde lekáreň sídli je historickým skvostom, poslúžia vám rovnako ako v akejkoľvek inej, modernej, lekárni. A ak máte záujem o dejiny, pridajú aj prednášku o slovenskom lekárnictve.
Rekonštrukcia lekárne prebiehala v niekoľkých etapách. V roku 2020 magistrát do svojho vlastníctva získal celú budovu a o rok neskôr sa im podarilo zadovážiť aj historické, 300 ročné vybavenie lekárne. Tú prevádzkuje Slovenská lekárnická komora a Salvator je výnimočný už len tým, že lieky nakúpite v národnej kultúrnej pamiatke.
„Záleží mi na tom, aby ikonické stavby, ktoré tvoria identitu Bratislavy, boli chránené, zmysluplne využívané a mohli tak ďalšie desaťročia slúžiť nielen nám, ale aj budúcim generáciám. Som rád, že tu sa to podarilo a chcem pri tejto príležitosti zaželať novej lekárni, aby tu fungovala minimálne tak dlho, ako jej predchodkyňa,“ vyhlásil primátor Bratislavy Matúš Vallo.
Lekáreň je otvorená 7 dní v týždni a okrem základnej lekárenskej starostlivosti ponúka aj individuálnu prípravu liekov, meranie zdravotných parametrov či konzultácie o liekových interakciách.
„Každá profesia má nejaký nenapodobniteľný symbol – či už je ním človek, miesto, dielo alebo myšlienka. Symbolom tradície slovenského lekárnictva je, nepochybne, Lekáreň u Salvatora so všetkým, čo tento názov znamená – okolnosti jej vzniku, zachovaný mobiliár, umelecká symbolika, budova a dejinné okamihy, ktoré týmto priestorom prešli,“ uviedol prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.
Lekáreň U Salvatora v Bratislave založil v 17. storočí biskup Georg Lippai. V priebehu storočí vystriedala majiteľov, ako aj lokality, kde sídlila. Do Adlerovho domu na Panskej ulici sa dostala v roku 1904. Legendárna lekáreň ukončila svoju činnosť v roku 1995, znovuotvorenia sa dočkala až po rekonštrukcii priestorov v ktorých sídli.
„Barokový nábytok s vyše 300-ročnou históriou je hlavnou hodnotou lekárne. Predpokladá sa, že tento nábytok pôvodne slúžil v súkromnej lekárni arcibiskupa Juraja Lippaya, ktorý ho daroval jezuitom. Skrinky a poličky boli v roku 1904 doplnené „modernými“ doplnkami - lustrom, váhou, pokladňou a svietidlami,“ uviedol bratislavský magistrát zaujímavosť o cennom interiéri lekárne.