Poslanci vo štvrtok schválil balík opatrení lex atentát. Poslanci o ňom rokovali v skrátenom legislatívnom konaní a zákon na pomôcť bezpečnostnej situácii v štáte. Okrem toho zákon zabezpečuje premiérovi Robertovi Ficovi doživotnú rentu a zakazuje verejné zhromaždenia pred domami osôb, proti ktorým sú organizované. Traja najvyšší ústavní činitelia budú mať navyše právo na nehnuteľnosť.
Zákon podporilo 79 poslancov, proti hlasovalo 63. Zákon bude platný 15. júla, po podpise Petra Pellegriniho.
Podľa súboru opatrení lex atentát sa doživotná renta prizná premiérovi a predsedovi parlamentu, ktorí funkciu zastávali aspoň dve úplné volebné obdobia. Na Slovensku takúto funkciu zastával iba Robert Fico. Doživotnú rentu vo výške jedného poslaneckého platu doteraz poberal len prezident. Základný plat poslanca je pre rok 2024 stanovený na 4 076 eur.
„Sú to dve ďalšie najvyššie ústavné funkcie, ktoré následne po takomto dlhom pobyte v politike už z tých očí nikdy nezídu. Uplatnenie na trhu práce je následne minimálne, bez toho, aby tam neboli tie následky funkcie, ktorú vykonávali,“ vysvetľoval zákon Robert Kaliňák.
Okrem toho zákon určuje nové pravidlá pre organizátorov verejných zhromaždení. „Dôvod na zákaz ale je, ak je pred obydlím osoby, proti ktorej sa demonštruje,“ povedal minister obrany po tom, čo zákon schválila vláda. Vďaka lex atentát by sa už podobné protesty, ako tie pred komplexom Bonaparte či pred domom Igora Matoviča, konať nemohli.
Právo prednosti však stále platí. Ak niekto protest nahlási ako druhý v poradí, mal by ho presunúť na iný deň či inú hodinu, aby nenarušil protest niekoho iného.
„Koalícia síce vypustila časť návrhu o pokutách pre obce, no v slobodnej občianskej spoločnosti sa zhromaždenia nemajú zakazovať alebo povoľovať. Majú sa oznamovať. Ich zákaz je možný len vo výnimočnom prípade a po naplnení konkrétnych zákonných podmienok. Naše výhrady prednesieme v parlamente, predložíme vlastný pozmeňujúci návrh, a v prípade potreby sa obrátime aj na Ústavný súd,” uviedla podpredsedníčka poslaneckého klubu PS Zuzana Mesterová.
Nové obmedzenia kritizovali aj mimovládne organizácie a prezidenta Petra Pellegriniho vyzývajú, aby zákon nepodpísal. „Dnešné rozhodnutie parlamentu je toxickým príkladom dešpektu k ľudským právam. Parlament v extrémne krátkom legislatívnom procese zredukoval naše právo na pokojné zhromaždenie. Amnesty International vyzýva prezidenta Petra Pellegriniho, aby v súlade s ľudskoprávnymi záväzkami Slovenska tento drakonický zákon vetoval,“ uviedla organizácia v stanovisku.
Zákon posilní aj právomoci Slovenskej informačnej služby. Tá bude po novom môcť zhromažďovať informácie týkajúce sa ohrozenia života a zdravia niektorých chránených osôb. Doteraz to príslušníci SIS vykonávali ad hoc, čiže až keď reálna hrozba vznikla.
„Atentát na premiéra je otrasný, odsúdeniahodný čin, ale nemôže slúžiť ako zásterka pre hrubé zásahy do zhromažďovacieho práva či prinášať ‘basu’ pre neplatenie pokút za priestupky. Rovnako nemôže byť dôvodom pre rozširovanie kompetencií Slovenskej informačnej služby bez riadnej diskusie a zrozumiteľného odôvodnenia o takej potrebe,“ hovorí poslankyňa SaS Mária Kolíková.
Traja najvyšší ústavní činitelia budú musieť bývať v štátnych rezidenciách. Rezort vnútra tak chce zvýšiť ich bezpečnosť. Túto možnosť majú aj teraz, ale nevyužíva ju ani jeden z ich. Peter Pellegrini býva vo vile poslanca Hlasu-SD Petra Náhlika na Priehradnej ulici a premiér Robert Fico v rezidencii Sokolská.
„Už dnes pracujeme s asi 11 nehnuteľnosťami, ktoré máme vytypované, že môžu slúžiť pre najvyšších ústavných činiteľov. Ten proces by sa mal vykryštalizovať koncom leta,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Zákon navyše bude garantovať osobnú organu aj osobám, ktoré nie sú členmi vlády. Dostane ju generálny prokurátor, predseda Ústavného súdu a predsedovia parlamentných politických strán. Minister vnútra špecifikoval, že každému z nich bude priznaný osobný šofér a ochrankár v jednom.