Policajti si na protest nasadili čierne stužky, Eštok im plat nezvýšil. Odborári nevylučujú ďalšie kroky


Policajní odborári požadujú vyššie platy, nasadili si čierne stužky

Foto: Policajti si na protest nasadili čierne stužky, Eštok im plat nezvýšil. Odborári nevylučujú ďalšie kroky Foto: Facebook/Matúš Šutaj Eštok, Kofederácia odborových zväzov

V pondelok sa v policajnom zbore demonštrovalo. Časť policajtov si počas tichého protestu nasadila čierne pásky. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) im pred polrokom sľúbil vyššie platy. Tie však nezvýšil a policajné odbory vláde odkazujú, že sú pripravené pritvrdiť. 

Policajti upozorňujú na to, že v prvej platovej triede policajt dostane 1000,50 eur, aj napriek tomu, že je priemerný plat v národnom hospodárstve 1 430 eur. 

Odborový zväz ministrovi vyčíta, že chce posilniť vnútornú bezpečnosť, ale na to, ako to ovplyvňuje policajtov už nemyslí. „Pán minister, pýtame sa: „Skutočne?!“ Vnútorná bezpečnosť je v súčasnej dobe drahou komoditou. Drahou nielen pre tých, ktorí sú jej ochrancom, ktorí pre existenciu a udržanie bezpečnosti našich občanov, ich zdravia a majetku riskujú svoj vlastný život a zdravie,“ hovorí odborový zväz. 

Sny o work-life balance a vintage odevy

Bežný policajt podľa nich môže o „work-life balance“ (vyrovnaný pracovný a voľný čas, pozn. red.) len snívať. „Pán minister, príslušníci Policajného zboru slúžia v nezávideniahodných podmienkach, v starých rozpadávajúcich sa plesnivých budovách, v značne „vintage“ odeve, na už skoro vyradených zasekávajúcich sa počítačoch, ale slúžia lebo chcú, lebo si zvolili toto životné poslanie,“ hovoria odbory. 

Minister vnútra reagoval, že má pre policajtov pochopenie, ale ich podmienky jednoducho zlepšiť nestihol. „Po nástupe do funkcie ministra vnútra som neveril vlastným očiam, v akom rozvrate sa celý rezort nachádza. Mám plné pochopenie pre policajtov, ktorí chcú pracovať v slušných a dôstojných podmienkach, hodných 21. storočia. Urobím pre to všetko, len sa naozaj nedá stihnúť urobiť náprava všetkého pokazeného za pár mesiacov,“ tvrdí Matúš Šutaj Eštok a priznáva, že budovy a vozový park sú v zlom stave. V televízii TA3 navyše povedal, že situácii nepomáha verejné obstarávanie. Podľa neho sa štyri roky obstarávali len ponožky pre policajtov.

Reakcie bývalých funkcionárov

Na situáciu reagoval aj bývalý minister vnútra. „Sťažnosti Odborového zväzu polície sú výsledkom neriešenia problémov. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok namiesto toho venuje čas rozvratu štruktúr polície, prenasledovaniu vyšetrovateľov a ich rodín či rušeniu útvarov na prezídiu PZ,“ hovorí Roman Mikulec (OĽaNO, dnes Slovensko). Ozval sa aj bývalý predseda brannobezpečnostného výboru. „Plné ústa sľubov a vyhlásenia o svetlých zajtrajškoch narazili na tvrdú realitu,“ napísal Juraj Krúpa (SaS). 

Situáciu komentoval aj bývalý minister obrany Jaroslav Naď (Demokrati). „Podľa odborárov je v policajtom zbore najhoršia situácia od jeho vzniku a stovky policajtov odchádzajú do civilu. Poprosím Eštoka aby tieto “manažérske” postupy uplatňoval v Hlase a neohrozoval našu bezpečnosť,“ hovorí.


Odborári im však odkazujú, že o ich podporu nestoja a niekedy je mlčať zlato. „S údivom sledujeme dnešné vyjadrenia niektorých politikov, ktorí sú sami najviac zodpovední za súčasný katastrofálny stav polície. Minister Mikulec mohol sám presadiť návrh novej platovky, no neurobil tak. Namiesto toho zrušil nariadenie o kariérnom raste, nariadenie o hodnotiacom systéme, zrušil výberové konanie na policajného prezidenta,“ hovorí odborový zväz. Mikulec sa podľa nich o zvýšenie platov zaujímal len pre pár vyvolených v policajnom zbore. 

Zodpovednosti sa podľa nich nezbaví ani Juraj Krúpa, ktorý bol súčasť vládnej koalície. „Prekvapení ostávame aj z pobúrených slov Jaroslava Naďa, ktorého kolega Štefan Hamran sa netají túžbou vyzliecť vedenie odborov z uniforiem. Je paradoxné, že sám Naď sa dnes odvoláva na policajné odbory, pritom v minulosti hovoril o ich zbytočnosti,“ uzatvárajú.

VYHLÁSENIE RADY PREDSEDOV ZÁKLADNÝCH ORGANIZÁCIÍ ODBOROVÉHO ZVÄZU POLÍCIE V SLOVENSKEJ REPUBLIKE

Vážený pán minister vnútra Slovenskej republiky,

ak Vaším cieľom bolo nezáujmom a bez akejkoľvek snahy o prijímanie opatrení na zlepšenie stavu polície zdecimovať Policajný zbor na najnižší počet členov od začiatku jeho existencie, tak Vám gratulujeme. Tento sa Vám podarilo dosiahnuť. Po troch rokoch neúspešných apelov adresovaných vtedajšiemu vedeniu rezortu vnútra na zlepšenie našich materiálnych, finančných a pracovných podmienok sme dúfali, že zmena vedenia nám pomôže presadiť naše elementárne právo na slušné podmienky výkonu služby za dodržania pracovných podmienok hodných tisícročia a AI doby, ktorú žijeme.

Aj napriek Vášmu prísľubu, slovu „chlapa“, ktorý ste nám dali v decembri minulého roku, aj napriek mnohým naším rozhovorom a Vaším uisteniam, doposiaľ Odborový zväz polície v Slovenskej republike neregistruje žiaden hmatateľný krok, ktorý by zabezpečil zlepšenie platových podmienok príslušníkov Policajného zboru tak ako sme sa dohodli v Kolektívnej zmluve vyššieho stupňa pre príslušníkov Policajného zboru na rok 2024, neevidujeme ani žiaden konkrétny materiál, ktorý by nám čo i len umožnil snívať o novej platovej koncepcii príslušníkov, naše sklamanie preto rastie a trpezlivosť sa míňa.

Pán minister, príslušníci Policajného zboru slúžia v nezávideniahodných podmienkach, v starých rozpadávajúcich sa plesnivých budovách, v značne „vintage“ odeve, na už skoro vyradených zasekávajúcich sa počítačoch, ale slúžia lebo chcú, lebo si zvolili toto životné poslanie.


Neskúšajte, prosím, preto trpezlivosť aj tých posledných, ktorí ešte nezavelili na ústup, lebo práve Vy budete ten, ktorý tu posledný zhasne, zamkne a dá petlicu. Nezabúdajte, že my nežijeme na svete sami, že aj my živíme rodiny, že aj my sa chceme slušne najesť, že aj my sa chceme obliecť a žiť, a to nie v zahraničí ako mnohí absolventi renomovaných študijných odborov, ale práve tu, doma, v Slovenskej republike, a to na celom jej území, od Tatier k Dunaju a od Kútov až po Ubľu.

Niekoľko posledných rokov rádoby reforiem na skvalitnenie výkonu služby a zlepšenie našich podmienok viedlo len k prepadu personálnych kapacít zboru, k náboru uchádzačov namiesto ich výberu, a aj napriek tomu nespôsobilosti vyrovnať odchody starých vyslúžilých policajtov príjmom nových, k milión hodinám nadčasov s odôvodnením, že „nemáme ľudí“, o „work-life balance“ môže policajt len snívať, k frustrácií z nikdy nekončiacej sa slučky po sebe nasledujúcich služieb, k zničenému zdraviu a chybám, ktoré vyčerpanosť a tlak so sebou vo výkone prináša, k jednej hliadke na celý okres, a to všetko pretože nie sú ľudia a aj na tých, čo tu ešte zostali, nie sú pre zlepšenie ich pracovných a životných podmienok peniaze.

Pán minister, pýtame sa: „Skutočne?!“ Vnútorná bezpečnosť je v súčasnej dobe drahou komoditou. Drahou nielen pre tých, ktorí sú jej ochrancom, ktorí pre existenciu a udržanie bezpečnosti našich občanov, ich zdravia a majetku riskujú svoj vlastný život a zdravie, ktorí aj napriek zúfalému personálnemu stavu ešte stále aj po stýkrát po už nočnej službe na druhý deň nastúpia do služby, i keď to zákon nepovoľuje, ktorí aj napriek zaplakania hodnému materiálnemu zabezpečeniu a finančnej odmene v podobe platu aj naďalej pracujú, ale hlavne pre občanov tohto štátu, pre všetkých tých, ktorí sa spoliehajú, že nezostanú bez pomoci, že vždy sa po tom, čo už hasiči zahasili požiar a záchranári pomohli zraneným, zjaví garant poriadku, nápravy poškodeného a záruky neopakovania sa v budúcnosti, policajt.

Pán minister,

keďže zosobňujeme viac ako 19 tisíc tvári, za ktorými stoja celé rodiny, tvárí, ktoré tiež chcú žiť plnohodnotný život občanov nášho štátu, ktoré si zvolili túto neľahkú a nikdy nie dostatočne ocenenú cestu životom, tvárí, ktoré neutiekli v ústrety zahraničiu a zostali žiť a tvoriť hodnoty vo svojej domovine, tvárí, ktoré sa rozhodli čeliť úskaliam a nenávisti verejnosti pre výkon ich povolania, ktorého podstata tkvie v represií obyvateľstva a tvárí, ktoré aj napriek všetkému tu stoja i dnes, chceme Vám so všetkou vážnosťou povedať:

Aj my máme svoju trpezlivosť, vyzývame Vás preto, pán minister, NEDÍVAŤ SA NEČINNE na našu decimáciu, naše podlomené zdravie, rozpadávajúce sa rodiny, na naše rozbité stoly, nefunkčné stroje, staré uniformy, plesnivé steny, nevyrovnanie sa naším príjmom priemernej mzde v národnom hospodárstve, A KONAŤ, lebo práve Vy budete ten, ktorý za 30 ročnou snahou ochrany práv a záujmov našich občanov napíše bodku a náš spis uloží ad acta.

Rada predsedov Základných organizácií OZP v SR

Banská Bystrica, 21. júna 2024



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj