Krásne prírodné divadlo mali možnosť sledovať obyvatelia Bratislavy, ale aj širšieho územia západného Slovenska v noci z nedele na pondelok. Svietiť totiž môžu aj oblaky, a ak k zaujímavému meteorologickému javu dôjde v noci, tak rozžiaria celú oblohu.
Vyfotiť sa ich podarilo napríklad pánovi Miroslavovi z Petržalky, ktorý sa svojim úlovkom pochválil na sociálnej sieti. „Dnes som ich tohto roku prvýkrát videl a odfotografoval,“ oznámil spoločne s fotkou svietiacich oblakov nad petržalskými panelákmi.
Sériu pôsobivých záberov nočných svietiacich oblakov urobil aj fotograf Patrik Špánik z Pezinka. Odfotografovať sa mu ich podarilo nad hrebeňom Mlaých Karpát. Vznikli tak zaujímavé zábery spájajúce hru svetla na žiariacej nočnej oblohe v kontraste s tmavým horským hrebeňom.
„Nad Malými Karpatmi bolo možné pozorovanie NLC (Nočných svietiacich oblakov) fotené 23.06.2024 - 22:35 z Pezinka,“ spresnil čas kedy fotografie vznikli na sociálnej sieti sám autor záberov.
Nočné svietiace oblaky sú naozajstným fenoménom. Kým bežná oblačnosť sa nachádza vo výške okolo 10 kilometrov nad povrchom Zeme, často aj nižšie, tieto oblaky sa nachádzajú v 80-kilometrovej výške a vznikajú väčšinou nad polárnymi oblasťami.. Za to, že sú viditeľné práve v noci môže hra svetla a vody.
V oblakoch sa tekutina premení na malé kryštále ľadu a tie sú presvecované lúčmi slnka z nižších nadmorských výšok. „To spôsobuje, že oblaky sa javia, akoby svietili a majú krásny striebristý nádych. Oblaky sú pozorovateľné najmä vo väčších zemepisných šírkach, a to od 50° do 70°, no pomerne často sú však viditeľné aj z nášho územia,“ píše stránka imeteo.sk.