RTVS sa k prvému júlu zruší. Pellegrini má kratšiu lehotu na veto, členom rady STVR by sa mohol stať aj Machala


RTVS prvého júla zanikne. Vláda skrátila Pellegrinimu lehotu na veto

Foto: RTVS sa k prvému júlu zruší. Pellegrini má kratšiu lehotu na veto, členom rady STVR by sa mohol stať aj Machala Foto: Bratislavak.sk

Vládni poslanci vo štvrtok večer schválili novelu z dielne ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej o Slovenskej televízii a rozhlase. Zákon podporilo všetkých 78 prítomných poslancov. Opozícia pred hlasovaním opustila svoje miesta a z pléna Národnej rady protestne odišli, oblečení v čiernych farbách. Čo novela zmení a kedy Machaj príde o prácu?

Vďaka pozmeňovaciemu návrhu poslanca Smeru-SD Dušana Jarjabka, zákon vstúpi do platnosti už 1. júla. Počas rozpravy na to upozornil Ondrej Dostál (SaS). Fakticky to znamená, že Peter Pellegrini nebude mať na vyslovenie veta ústavou stanovených 15 dní, ale 10. Pôvodná lehota by vypršala až 5. júla. 

RTVS končí, nastanú čistky?

„Myslím si, že je to neslušné voči prezidentovi Slovenskej republiky. Vládna koalícia tým vysiela signál, že ona si je pánom prezidentom istá, pán prezident to podpíše, nemá vlastnú vôľu,“ hovorí Dostál. Aj keď je koniec Ľuboša Machaja v 1. júlu celkom istý, osud zamestnancov RTVS je naďalej otázny.

Galéria: 44 fotiek

To, že po schválení novely nastanú čistky povedal poslanec SNS a predseda výboru pre kultúru a médiá Roman Michelko (SNS) na mítingu poslucháčov dezinformačnej Infovojny. „V polovici augusta máme nového riaditeľa. V septembri a októbri už Jančkárku a Makaru neuvidíte. Takže, myslím si, že toto je veľký bonus. Máme asi päť zákonov, nechcem o nich hovoriť,“ vyslovil Michelko.


Rada, etická komisia a politický vplyv vlády 

Po zániku RTVS ju nahradí Slovenská televízia a rozhlas (STVR). Jej riaditeľa už nebude voliť výlučne parlament, ale nová Rada STVR. Tá bude mať 9 členov. Piatich volených parlament a štyroch nominantov ministerstva kultúry, pričom jeden z nich je odporúčaný ministerstvom financií. Martina Šimkovičová (SNS) teda bude mať priamy vplyv na značnú časť rady. Okrem toho má vládna koalícia v parlamente väčšinu, teda aj členovia rady volení parlamentom musia byť odsúhlasení vládnymi poslancami. 

Poslankyňa Progresívneho Slovenska Viera Kalmárová upozornila na to, že v novele je aj nečakaná zmena. Členom rady sa môže najnovšie stať aj štátny tajomník či generálny tajomník služobného úradu. Pôvodný zákon o RTVS to vylučoval. Členom rady by sa tak mohol stať aj Lukáš Machala, ktorý si nie je istý, či je Zem guľatá.


Rada RTVS mala pôvodne deväť členov, ktorých volil parlament. Išlo o troch odborníkov z oblasti televízneho vysielania, troch z rozhlasu, dvoch z ekonómie a jedného z oblasti práva. Okrem novej Rady STVR vznikne aj Etická komisia, ktorá má kontrolovať dodržiavanie štatútu. 

Štatút by však určila až Rada STVR, ktorá zatiaľ neexistuje. Čo presne bude predmetom kontroly a aké právomoci bude Etická komisia mať preto nie je zrejmé. Tiež bude mať deväť členov, ktorých budú nominovať zástupcovia cirkví, Matica slovenská, olympijský výbor či predstavitelia menšín. Zastúpenie akademickej či filmovej obce v radoch komisie Šimkovičovej novela nepredpokladá.

Pôvodný návrh navyše rátal aj so vznikom Programovej rady. Od toho sa však upustilo a existovať bude len Etická komisia ako poradný orgán. 


Plat a funkčné obdobie riaditeľa STVR

Šimkovičovej novela predĺžila funkčné obdobie generálneho riaditeľa z päť rokov na šesť a voliť ho bude Rada STVR. Z novely vypadol pôvodný zámer odvolať riaditeľa bez udania dôvodu. Tento bod bol kritizovaný, pretože bol v rozpore s európskym právom. 

Galéria: 44 fotiek

Spomínaný návrh poslanca Jarjabka navyše zvyšuje plat členom rady a riaditeľovi novej STVR. Generálny riaditeľ mal pôvodne nárok na štvornásobok priemernej mzdy, 5 720 eur. Plat by sa mu podľa pozmeňovacieho návrhu mal zvýšiť na 7 150 eur, teda päťnásobok. Členovia rady doteraz poberali plat vo výške priemernej mesačnej mzdy za predošlý kalendárny rok, teda 1 430 eur. Jarjabek im plat zvyšuje na 2 860 eur. 

Na ťahu je teraz prezident Peter Pellegrini, ktorý sa musí do 1. júla rozhodnúť, či zákon podpíše. Počas piatkovej návštevy Košíc povedal, že na budúcnosť inštitúcie má svoj pohľad a pri príprave zákona bol stále predsedom koaličnej strany. 

„Pokiaľ v zákone nezhliadnem niečo, čo by bolo v rozpore s ústavou alebo som mal pochybnosť, že ide o bránenie slobody slova, alebo že by si nemohli zamestnanci RTVS vykonávať svoju prácu, tak ho samozrejme podpíšem,“ povedal.

Ak sa tak stane, opozičné Progresívne Slovensko avizuje podanie na Ústavný súd. „Ostro odmietame snahu koalície ovládnuť RTVS. Pripravujeme podanie na Ústavný súd, tento krok ako z manuálu autokratov im nesmie len tak prejsť. Užívajú si papalášizmus, betónujú sa pri moci, rušia inštitúcie a šikanujú ľudí, ktorí im nejdú na ruku. Spravíme všetko preto, aby v tomto prípade zvíťazilo právo a verejný záujem, nie hlúpe mocenské zásahy,“ hovorí predseda strany Michal Šimečka



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj