Kým budú poslanci hlasovať o Šimkovičovej novele, zamestnanci RTVS budú štrajkovať pred parlamentom. Čo zmení novela


Zamestnanci RTVS ohlásili ďalší štrajk pred parlamentom

Foto: Kým budú poslanci hlasovať o Šimkovičovej novele, zamestnanci RTVS budú štrajkovať pred parlamentom. Čo zmení novela Foto: Bratislavak.sk

Zamestnanci RTVS budú opäť štrajkovať. Vo štvrtok popoludní sa bude v Národnej rade schvaľovať novela Martiny Šimkovičovej (SNS) o zrušení RTVS. Pochodovať budú od budovy Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici pred budovu parlamentu, kde sa uskutoční protestné zhromaždenie. 

Štrajk by vysielanie RTVS narušiť nemal. Zamestnanci svoju prácu prerušia od 14:30 hod. až do konca pracovnej doby. Poslanci budú o Šimkovičovej novele hlasovať najskôr o 17:00 hod. „V čase hlasovania si symbolicky prelepíme ústa čiernou páskou. Napriek prelepeným ústam však nebudeme mlčky čakať na schválenie nového zákona. Vezmite si so sebou akékoľvek hudobné nástroje, perkusie či iné „vyludzovače” zvuku, ktoré budú hovoriť za nás,“ hovorí štrajkový výbor. 

Šimkovičovej postoj k štrajku zamestnancov pripomenul teológ a moderátor publicistickej relácie RTVS Večera s Havranom. „Ministerka kultúry sa kdesi vyhrážala zamestnancom RTVS, že ich bolo na proteste toľko, koľko ona považuje za nevyhnutné vyhodiť z RTVS,“ hovorí Michal Havran. 


Zamestnanci RTVS ministerke vyčítajú, že neprejavila záujem o dialóg aj napriek viacerým výzvam. 18. júna boli na podnet opozičných poslancov na mimoriadnu schôdzu výboru pre kultúru a médiá pozvaní Ľuboš Machaj, predstavitelia štrajkového výboru a ministerka kultúry. 

Na výbor však neprišiel ani jeden vládny poslanec okrem predsedu výboru Romana Michelka (SNS), ktorý ho musel otvoriť. „Výbor nebol z dôvodu ich neúčasti uznášaniaschopný a diskusia tak mohla prebiehať s prítomnými poslancami len neformálne. Viacerých poslancov tohto výboru sme pritom na chodbách parlamentu stretli, ba dokonca sme sa v prípade jedného poslanca výboru dočkali aj otvorenej ignorácie,“ hovoria zamestnanci RTVS. 

Čo zmení novela?

O harmonograme jej schválenie hovoril poslanec SNS Roman Michelko ešte na začiatku júna. Ak poslanci zákon schvália v treťom čítaní, platnosť zákona vznikne 1. júla. O šesť dní neskôr sa budú voliť zástupcovia novovzniknutej rady STVR. 


„V polovici augusta máme nového riaditeľa. V septembri a októbri už Jančkárku a Makaru neuvidíte. Takže, myslím si, že toto je veľký bonus. Máme asi päť zákonov, nechcem o nich hovoriť,“ povedal Michelko na mítingu poslucháčov Infovojny. 

Galéria: 44 fotiek

Zákon prináša vyššiu mieru odpolitizovania procesov pri voľbe generálneho riaditeľa inštitúcie, kreovaní rady Slovenskej televízie a rozhlasu a zavádza nový inštitút etickej komisie, ktorá bude poradným orgánom rady. Zmeny v systéme fungovania verejnoprávneho vysielateľa vyplývajú z negatívnych skúseností získaných z doterajšieho vykonávania zákona o RTVS a skúseností z aplikácie rôznych modelov zahraničných verejnoprávnych vysielacích inštitúcií,“ uvádza dôvodová správa Šimkovičovej novely. 

O aké zahraničné modely sa návrh zákona opiera sa z nej však nedozvieme. Dôvodová správa hovorí tiež od odpolitizovaní procesov pri voľbe generálneho riaditeľa. Toho však doteraz volil výlučne parlament. Podľa Šimkovičovej novely by ho po novom mala voliť Rada STVR, ktorý bude mať deväť členov. Štyroch bude menovať a odvolávať priamo ministerka kultúry, pričom jedného z nich vždy na návrh ministra financií. Piatich budú voliť poslanci v parlamente. Vládna koalícia má v Národnej rade aktuálne väčšinu. Z návrhu je teda zrejmé, že na voľbu riaditeľa bude značný vplyv. 

Okrem toho bude na dodržiavanie objektívnosti kontrolovať aj Etická komisia ako poradný orgán. Tiež bude mať deväť členov, ktorých budú nominovať zástupcovia cirkví či Matica slovenská. Zastúpenie akademickej či filmovej obce v radoch komisie Šimkovičovej novela nepredpokladá.

Poslanec Smeru-SD Dušan Jarjabek (Smer-SD) ešte pred hlasovaním v parlamente predložil k novele pozmeňujúci návrh, ktorý zvyšuje plat členom rady a riaditeľovi novej STVR. Členovia rady doteraz poberali plat vo výške priemernej mesačnej mzdy za predošlý kalendárny rok, teda 1 430 eur. Jarjabek im plat zvyšuje na 2 860 eur. Generálny riaditeľ mal pôvodne nárok na štvornásobok priemernej mzdy, 5 720 eur. Plat by sa mu podľa pozmeňovacieho návrhu mal zvýšiť na 7 150 eur, teda päťnásobok. 



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj