Nový prezident Peter Pellegrini sa úradu ujal pred týždňom a dnes sú už známe mená niektorých jeho poradcov. Koho si so sebou vezme do paláca a ako veľmi sa zmení jeho okruh ľudí?
Ako prvé meno svojho poradcu Pellegrini oznámil svojho niekdajšieho protikandidáta v prezidentských voľbách Jána Kubiša. Ten mu bude radiť v otázkach zahraničnej politiky. V prezidentských voľbách získal 2,04 % hlasov. Pred druhým kolom volieb podporil práve Petra Pellegriniho. Kubiš však odmietol, že by si ho prezident vybral ako poradcu, aby sa mu odmenil.
Dlhoročný diplomat bol ministrom zahraničných vecí v prvej vláde Roberta Fica. Vyštudoval Moskovský inštitút medzinárodných vzťahov a počas štúdia vstúpil do KSČ. Svoje členstvo ukončil po revolúcii v roku 1989. Pôsobil ako výkonný tajomník Hospodárskej komisie OSN pre Európu a ako námestník generálneho tajomníka OSN. V roku 2021 viedol politickú misiu v Líbyi a na Slovensko sa napokon vrátil po viac ako 30 rokoch.
Poradcom pre kultúru a médiá bude spisovateľ Jozef Banáš. Aj on Pellegriniho vo voľbách podporil. Moderoval aj jeho diskusiu s Andrejom Babišom. Banáš je bývalý poslanec Národnej rady. Kandidoval za ANO Pavla Ruska, odkiaľ v roku 2004 odišiel do SDKÚ.
Podľa zistení denníka SME Banášovo meno figuruje v zozname spolupracovníkov komunistickej tajnej služby. Spisovateľ v nich vystupoval pod krycími menami Lotos a Bueno. „Po stránke charakterovej ide o osobu priateľskej, veselej povahy. Je zásadovo presvedčený o správnosti socialistickej cesty. Z hľadiska jeho osobnostných záľub sa u neho najvýraznejšie prejavuje spisovateľská činnosť. Tajný spolupracovník Lotos je osoba spoločenská, schopná aktívne naväzovať styky. Pre ďalšie obdobie je využiteľný i ďalej do problematiky zahraniční novinári i v problematike kultúry,“ napísali o Banášovi eštebáci.
On však odmietol, že by s nimi spolupracoval. Historici Ústavu pamäti národa však vravia opak. Banáš mal podľa nich donášať na spisovateľov či filmárov. Preslávil sa aj počas pandémie, kedy šíril konšpirácie o pôvode koronavírusu a zľahčoval ho. S ochorením napokon skončil v nemocnici na kyslíku aj napriek tomu, že je dlhoročný športovec.
V relácii Na telo (v čase, keď ešte existovala) sa ho Michal Kovačič pýtal, či strana Hlas-SD v kampani využila strach z vojny. Mediálnym priestorom kolovala fotografia vojaka, ktorý objíma svoju matku. Niekto z jeho uniformy však odstránil ukrajinskú vlajku a Pellegriniho tím sa tváril, že išlo o Slováka. „Samozrejme, že to využila a bola by hlúpa, ak by to nevyužila,“ povedal Banáš.
Ďalším poradcom bude Marián Bednár, bývalý novinár Rádia Slobodná Európa. V minulosti bol poradcom Ivana Šimka, keď zastával funkciu ministra vnútra za SDKÚ. S predvolebnou kampaňou pomáhal Rudolfovi Schusterovi a aj teraz neskôr Petrovi Pellegrinimu. Radil aj Ivanovi Gašparovičovi či Robertovi Ficovi.
Spolu s Bednárom bude Pellegrinimu radiť aj Michal Hlaváč, tak isto bývalý novinár a poradca Roberta Fica. Pracoval ako regionálny reportér Denníka SME, v Tlačovej agentúre Slovenskej republiky, kde sa stal zástupcom šéfredaktora. Pôsobil tiež ako šéfredaktor portálu Aktuálne.sk.
V otázkach práva bude Pellegrinimu radiť Miroslav Slaštan, ktorý pôsobí na Katedre medzinárodného práva Univerzity Komenského. Pri novele Trestného zákona namietal proti podaniu prezidentky na Ústavný súd a odporúčal mu, aby ho zamietol. Vravel, že súd o novele rozhodnúť nemôže, ak ešte nevyšla v zbierke zákonov.
Kanceláriu prezidenta bude viesť úradník Peter Vodrážka. V parlamente pôsobil niekoľko rokov aj ako tajomník ústavnoprávneho výboru či riaditeľ organizačného odboru. Práve s ním predsedajúci schôdzí v Národnej rade konzultujú rokovací poriadok, aby predišli nejasnostiam.
Kabinet prezidenta bude pod záštitou Martina Čapliara, člena Hlasu-SD a bývalého poslaneckého asistenta Petra Pellegriniho. V roku 2023 kandidoval v parlamentných voľbách, kde získal 698 hlasov. V minulosti bol tiež poslaneckým asistentom Martina Kluse, keď ešte pôsobil v SaS.
Odbor protokolu bude mať na starosti bývalý diplomat Peter Vilčák. Dohliadal aj na inauguráciu Petra Pellegriniho v Slovenskej filharmónii. Vilčák bol tiež riaditeľom protokolu Kancelárie Národnej rady v čase, keď bol Pellegrini jej predsedom.
Pellegriniho hovorkyňou bude aj v paláci Patrícia Medveď Macíková. V minulosti bola redaktorkou domáceho spravodajstva RTVS a hovorkyňou finančnej správy. Na Úrad vlády SR nastúpila v čase, keď bol premiérom Robert Fico. S Pellegrinim začala spolupracovať po tom, čo Fica po vražde Jána Kuciaka vystriedal na stoličke predsedu vlády.
S Pellegrinim odišla do Hlasu-SD aj ona, kde pôsobila ako hovorkyňa strany a neskôr ako vedúca komunikačného odboru NR SR.