Vláda schválila súbor opatrení lex atentát. Doživotnú rentu prizná aj premiérovi a šéfovi parlamentu. Okrem toho budú musieť traja najvyšší ústavní činitelia bývať v štátnych nehnuteľnostiach, kde bude lepší dohľad na ich bezpečnosť. Na tlačovej konferencii o tom informovali ministri obrany a vnútra Robert Kaliňák a Matúš Šutaj Eštok.
Nový zákon by mal tiež garantovať, že nebude možné zrušiť vopred ohlásené verejné zhromaždenia. „Dôvod na zákaz ale je, ak je pred obydlím osoby, proti ktorej sa demonštruje,“ dodáva Kaliňák s tým, že zákaz má podľa neho potenciál vylepšiť radikalizáciu spoločnosti. Známe protesty sa konali pred komplexom Bonaparte, kde býval Robert Fico alebo pred domom Igora Matoviča v Trnave.
V súvislosti s protestmi Kaliňák objasňuje, že právo prednosti stále platí. Ak niekto protest nahlási ako druhý v poradí, mal by ho presunúť na iný deň či inú hodinu, aby nenarušil protest niekoho iného.
Vláda tiež garantovala Slovenskej informačnej službe právo zhromažďovať informácie týkajúce sa ohrozenia života a zdravia niektorých chránených osôb. Doteraz to príslušníci SIS vykonávali ad hoc, čiže až keď reálna hrozba vznikla.
Doživotnú rentu zatiaľ poberá len jeden z ústavných činiteľov a tým je prezident. Je mu priznaná vo výške jedného poslaneckého platu, čiže 3 900 eur v hrubom. Na rokovaní vlády sa rozhodlo, že doživotná renta má byť priznaná aj dvom zvyšným ústavným činiteľom. Premiér a šéf parlamentu, ktorí úrad zastávali aspoň dve funkčné obdobia, budú tiež doživotne poberať poslanecký plat.
„Sú to dve ďalšie najvyššie ústavné funkcie, ktoré následne po takomto dlhom pobyte v politike už z tých očí nikdy nezídu. Uplatnenie na trhu práce je následne minimálne, bez toho, aby tam neboli tie následky funkcie, ktorú vykonávali,“ vysvetľuje Kaliňák, prečo sa rozhodli plat priznať aj premiérovi a šéfovi parlamentu.
Okrem toho ministerstvo vnútra chce, aby všetci traja museli zo zákona bývať v štátnych rezidenciách na to určených. Aktuálne takú možnosť majú, ale nie je to ich povinnosť. Prezidentka Zuzana Čaputová býva vo svojom dome v Pezinku, Peter Pellegrini má byť v Zuckermandli, ale zdržiava sa vo vile poslanca Petra Náhlika vo Vrakuni a premiér Fico sídli v rezidencii na Sokolskej.
„Už dnes pracujeme s asi 11 nehnuteľnosťami, ktoré máme vytypované, že môžu slúžiť pre najvyšších ústavných činiteľov. Ten proces by sa mal vykryštalizovať koncom leta,“ povedal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.
Návrh obsahuje aj priznanie osobnej ochrany ďalších osobám, ktoré nie sú členmi vlády. Osobnú ochranu bude mať aj generálny prokurátor, predseda Ústavného súdu a predsedovia parlamentných politických strán. Minister vnútra špecifikoval, že každému z nich bude priznaný osobný šofér a ochrankár v jednom.
„Úrad na ochranu ústavných činiteľov je personálne poddimenzovaný, ale spravíme všetko preto, aby sme zabezpečili ochranu aj opozičných lídrov,“ povedal. Ministerstvo chce navyše upraviť zákon o priestupkoch tak, aby sa zaň považovali aj nenávistné výroky šíriace sa v online priestore. Konkrétne o ktoré prípady pôjde bude ešte predmetom diskusií tak, aby polícia nezasahovala do slobody slova.