Prvý štrajk v histórii RTVS. Zamestnanci ho ohlásili na pondelok 10. júna o 12:00 do 15:30 hod. Pochodovať budú od budovy Slovenského rozhlasu na Mýtnej ulici k budove Ministerstva kultúry na Námestí SNP. Do vysielania RTVS vstupovať neplánujú, ale svoju prácu na tri hodiny prerušia. Vysvetľujú, že ide o ústavný štrajk, budú sa teda pri jeho organizácii riadiť ústavou. To znamená, že ich zamestnávateľ nemôže odhovárať a účasť na takom štrajku bude chápaná ako neplatené voľno. O štrajk má záujem približne 150 zamestnancov.
Pred budovou Ministerstva budú prezentovať svoje požiadavky a okrem zamestnancov či spolupracovníkov RTVS majú vystúpiť aj známe osobnosti, ktoré za slobodu slova bojovali aj v minulosti. „Odkaz Novembra ´89 si nestačí každoročne pripomínať. Keď sú sloboda a demokracia ohrozené, musíme o ne opätovne bojovať,“ uvádza štrajkový výbor.
Štrajk začne deň pred začiatkom júnovej schôdze. Parlament má o novele z dielne ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (SNS) rokovať v druhom čítaní. „Ak sa nepostavíme proti tomuto pokusu o likvidáciu verejnoprávnej televízie a rozhlasu, veci naberú raketový spád. Plánované legislatívne zmeny ohrozia redakčnú a tvorivú nezávislosť zamestnancov a spolupracovníkov RTVS. Táto situácia postaví pred neriešiteľné etické dilemy pri každodennom fungovaní inštitúcie aj ostatné profesie, vrátane výrobných a vysielacích zložiek,“ hovorí štrajkový výbor.
Upozorňuje tiež na slová predsedu výboru pre kultúru a médiá Romana Michelka (SNS), ktorý poslucháčom Infovojny povedal, že Martu Jančkárovú a Mareka Makaru už na obrazovkách neuvidia. Štrajkový výbor pripomína poslancovu minulosť. Kedysi bol šéfredaktorom spravodajstva promečiarovského nitrianskeho rádia Hviezda FM.
„Sú dôvodné obavy, že v štruktúrach STVR sa objavia ľudia, ktorí tu už pôsobili a ich najväčšou starosťou bolo, aby sa vysielanie verejnoprávnej inštitúcie nedotklo záujmov vládnucich politikov. Sú dôvodné obavy, že politici budú rozhodovať o personálnych otázkach v STVR. Také niečo nemá v Európskej únii, snáď s výnimkou Maďarska, obdobu,“ vraví výbor.
Zrušenie verejnoprávnej televízie podľa zamestnancov štátu prinesie zbytočné finančné náklady. RTVS prišla po zrušení koncesií takmer o tretinu plánovaného rozpočtu. „O niekoľko týždňov máme ale obetovať niekoľko miliónov eur na zmenu identity značky a administratívnu záťaž, ktorú zmena v inštitúcii prinesie. Nikto nevie, čo nás od júla čaká a kedy bude situácia uspokojivo vyriešená,“ vravia.