Za vzbúrencov v Markíze sa postavili známe herecké tváre. Nechýba Pauhofová, Majeský, Adela, či Maštalír


Za vzbúrencov v Markíze sa postavili známi herci a herečky

Foto: Za vzbúrencov v Markíze sa postavili známe herecké tváre. Nechýba Pauhofová, Majeský, Adela, či Maštalír Foto: FB / Redakcia

Spor v Markíze nenechal nakoniec chladných ani známych hercov a herečky. Len pár hodín po ukončení rokovaní zo strany Markízy sa verejne sa zastali vzbúrených zamestnancov, ktorí od vedenia televízie žiadajú ochranu proti politickým tlakom, cenzúre a záruky slobodného spravodajstva. Pikantné na tom je, že všetci z nich sa pravidelne na obrazovkách Markízy objavujú a sú to najhodnotnejšie tváre nášho zábavného priemyslu.

K aktuálnemu dianiu v televízii, kde približne 120 nespokojných zamestnancov vstúpilo do štrajkovej pohotovosti, sa vyjadrili na sociálnej sieti. A to priamo na instagramovom profile Trochu inak s Adelou, ktorý patrí moderátorke Adele Vinczeovej.

„Ani nám, tváram zo zábavných formátov nie je jedno ako sa situácia v spravodajstve vyvíja. Ctíme si slobodnú´žurnalistiku, ktorá je kľúčovým demokratickým pilierom v celom civilizovanom svete.“

Vyhlásenie hercov a herečiek prichádza po dnešnom oznámení vedenia Markízy, že končí rokovanie so vzbúrenými zamestnancami. Manažment súčasne pracovníkom televízie oznámil, že im nebude brániť v odchode, ak sa rozhodnú dať výpovede. Vedeniu televízie herci zároveň posielajú aj tento odkaz:

„Markíza stála pri všetkých dôležitých okamihoch vývoja našej spoločnosti a vedela tieto fakty vecne pomenovať. Obávame sa preto, že by jeden z kľúčových nástrojov našej demokracie mohol byť vážne ohrozený. Prácu v TV Markíza sme si vždy veľmi vážili a veríme, že naša televízia si bude chcieť svoju spoločenskú úlohu, v ktorej vždy bola pevná, plniť aj naďalej,“ píšu vo vyhlásení.


Pod vyhlásením sú podpísaní Petra Dubayová, Emil Horváth, Jakub Jablonský, Anna Jakab Rakovská, Kristína Kanátová, Juraj Kemka, Jana Kovalčíková, Maroš Kramár, Evelyn Kramerová, Zuzana Kubovčíková Šebová, Michaela Majerníková, Jana Majeská, Marek Majeský, Gabriela Marcinková, Zuzana Marianková, Štefan Martinovič, Tomáš Maštalír, Kamil Mikulčík, Tatiana Pauhofová, Petra Polnišová, Marek Rozkoš, Kristína Svarinská a Adela Vinczeová.

Protest pred Markízou

Iniciatíva za slobodu médií oznámila, že dnes o 18.00 sa pred sídlom televízie uskutoční občiansky protest. „Otvorme aj my odvážne oči a ústa, vyjadrime svoj nesúhlas s krokmi vlády a firiem, ktoré s ňou robia biznis, akou je aj česká spoločnosť PPF, ktorá vlastní TV Markízu, a tým sú ňou ovplyvniteľné.
Kroky tejto vlády, ktoré vedú k reštrikciám a rozobratiu pilierov demokracie - pripomínajú históriu,“
píšu aktivisti vo vyhlásení.


Protest pred televíziou podporilo aj Progresívne Slovensko. „Odmietame nátlak vedenia televízie, ktorá tlačí na svojich zamestnancov z pozície sily a hovorí o výpovediach. A opätovne vyzývame vedenie PPF, ktorá Markízu vlastní, aby dodržiavalo základné štandardy slobody a nezávislosti médií,“ uviedol predseda PS Michal Šimečka.


Najsilnejšiu opozičnú stranu za podporu zhromaždenia pred Markízou na tlačovej konferencii skritizoval minister obrany Róbert Kaliňák. Je podľa neho zaujímavé, že dianie okolo Markízy prebieha práve pred európskymi voľbami. Progresívne Slovensko neuznáva odbory a tri a pol roka tu tolerovalo rozpadnutý sociálny dialóg. Tearz vyzerá podpora odborárov z Markízy ako veľmi pokrytecká.“

O čo ide v Markíze?

Spor zamestnancov Markízy s vedením televízie eskaloval po tom, ako manažment ohlásil koniec vysielania politickej diskusnej relácie Na telo, ktorú moderoval Michal Kovačič. Ten v jej poslednom vydaní v priamom prenose vystúpil proti cenzúre a ustupovaniu politickým tlakom, pričom na jeho zamestnávateľovi neostala nitka suchá.

Nespokojní zamestnanci najprv dali vedeniu ultimátum v podobe zachovania relácie Na telo aj s Michalom Kovačičom, keď manažment požiadavky nesplnil, rebeli vstúpili do štrajkovej pohotovosti.


Vzbúrení zamestnanci vo vyhlásení zdôraznili, že ak vedenie na ich podmienky nepristúpi, vstúpia do ostrého štrajku. Nakoľko vyhlásenie podporili aj kameramani, zamestnaci produkcie, či editori, mohlo by to mať vážny vplyv na chod televízie.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj