Ťažba dreva na Kostolnom vrchu pri Perneku pobúrila turistov. Katastrofa a tragédia, reagujú na výrub


Ťažba dreva v Malých Karpatoch pobúrila turistov

Foto: Ťažba dreva na Kostolnom vrchu pri Perneku pobúrila turistov. Katastrofa a tragédia, reagujú na výrub Foto: FB Michal Haľamček / Malé Karpaty

Mohutné ťažobné mechanizmy, skládky narúbaného dreva, lesná cesta rozoraná od kolies ťažkých strojov. Práve takýto obraz sa naskytne očiam milovníkov prírody, ktorí sa vyberú na Kostolný vrch v Malých Karpatoch. Na kopci neďaleko od záhorskej obce Pernek prebieha intenzívna ťažba a všimli si ju aj turisti v populárnej skupine Malé Karpaty na Facebooku.

„V minulosti dokázali to drevo ľudia vyťažiť aj bez toho, aby totálne zdevastovali okolie. A v dnešnej dobe takto. Hnus. A pritom to, čo ťažia, nemá absolútne žiadnu pridanú hodnotu, skončí to na štiepku alebo ako palivo,“ pridal v diskusii svoj postreh Juraj. „Toto je katastrofa… chodil som tam pravidelne od hradiska, ale na toto nemám nervy,“ zareagoval na fotky ťažby Pavol.

Zdroj: FB Michal Haľamček / Malé Karpaty


Úbočím 483 metrov vysokého Kostolného vrchu vedie značená turistická trasa z obce Pernek. Dá sa ňou dostať na červenú značku, ktorá vedie hrebeňom pohoria. Kopec je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty avšak okolie Kostolného vrchu taktiež patrí do chráneného vtáčieho územia Malé Karpaty, ktoré je súčasťou uzemí európskeho významu Natura 2000.

„V lokalite Kostolný vrch je jedna časť územím európskeho významu, t.j. na akúkoľvek činnosť tam ktokoľvek potrebuje udelnie špeciálnej výnimky. Tou zvážnicou bolo s vysokou pravdepodobnosťou toto územie zasiahnuté,“ všimol si chránené územie v blízkosti kopca Lukáš.


V lesoch Malých Karpát žije viacero chránených druhov vtákov a práve preto aj v okolí Kostolného vrchu zriadili lokality so zvýšenou ochranou. Ide napríklad o sokola rároha, výra skalného, rôzne druhy ďatlov, alebo orla kráľovského.

Štátna ochrana prírody pritom medzi negatívne vplyvy a ohrozenia cenných druhov vtákov zaradila aj „vplyv lesného hospodárstva na vekovú štruktúru lesných porastov,rušivé pôsobenie ťažby, približovania, dopravy dreva a zalesňovacích prác v hniezdnom období.“

Zdroj: FB Michal Haľamček / Malé Karpaty


Na okolnosti ťažby dreva na Kostolnom vrchu sme sa pýtali správy Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Podľa riaditeľky správy Michaely Cabadajovej sa štátni ochranári k ťažbe vyjadrili pri schvaľovaní takzvaného plánu starostlivosti o les v tejto lokalite.Kostolný vrch patrí do územia, kde platí druhý stupeň ochrany prírody a súčasne tam nie je nariadený bezzásahový režim.

„Z hľadiska ochrany prírody by bolo vhodné vykonať úmyselnú výchovnú ťažbu mimo hniezdnej sezóny, ale vykonávaním ťažby aj v tomto období nie je porušená súčasná legislatíva,“ vyjadrila sa riaditeľka CHKO Michaela Cabadajová pre Bratislavak.sk.



Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie správy Bratislavský kraj