Fotografie známych slovenských novinárov so zaškrtnutým políčkom, ktoré má zrejme pripomínať to, že konkrétny novinár je „odstavený.“ Presne takáto grafika obletela slovenský internet len dva týždne od atentátu na premiéra Roberta Fica v Handlovej. Terčom nenávisti však tentokrát nie sú politici, ale novinári.
„Na sociálnych sieťach sme zachytili grafiku zobrazujúcu fotografie konkrétnych novinárok a novinárov, ktorí majú byť odstavení. Koláž sa objavuje aj v diskusných príspevkoch mimo statusov s vulgárnymi prejavmi,“ upozorňuje Facebooková stránka Hoaxy a podvody.
Na zozname sú tváre napríklad Jany Krescanko Dibákovej, Richarda Dírera, Michala Kovačiča či Rastislava Ilieva. Ide o moderátorov televíznych politických diskusií, ktorí nedávno svoje novinárske pôsobenie ukončili, či museli prerušiť. Vedľa ich tvári je znak pripomínajúci zaškrtnuté políčko.
Grafika však obsahuje množstvo ďalších tvárí. Nechýba Michal Havran, Gabriela Kajtárová, Monika Tódová, alebo Marek Vagovič. Vedľa ich fotografií znak zaškrtnutého políčka chýba, čo má zrejme navodiť dojem, že treba „odstaviť“ aj ich.
„Nuž, toto si lieta po sieťach. Celý rad politikov doteraz bezbreho obviňuje novinárov za podiel na atentáte - a hucká davy,“ zareagovala na sociálnej sieti Jana Krescanko Dibáková, ktorá donedávna moderovala politickú diskusnú reláciu Na hrane TV JOJ. Televízia ju po zrušila po tom, ako do relácie prestali chodiť vládni politici a po oznámenom odchode moderátorky.
Zoznam novinárov graficky pripomína známe „pexeso“ Veroniky Remišovej z roku 2020. Politička na ňom odškrtávala verejne známe osoby spojené s predchádzajúcimi vládami Roberta Fica. Na grafike sa ocitli tváre napríklad bývalého šéfa štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru, Norberta Bödöra, Moniky Jankovskej, či Tibora Gašpara.
Podobnosť si všimol aj bývalý politik Za ľudí Miroslav Kollár. „Keď som predčasom upozorňoval mojich exkolegov, že niektoré veci sa nerobia, nepochodil som. Remišovej pexeso a jeho dôsledky. Nebezpečný hnus - vtedy, aj teraz,“ okomentoval aktuálne dianie Kollár, ktorý z politiky odišiel po parlamentných voľbách 2023.
Zoznam politikov s titulom „vlastizradca“ zverejnila v roku 2022 aj strana Smer. Išlo o poslancov a poslankyne, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA. Zoznam sa šíril na internete a viacerým politikom, ktorí na ňom boli zobrazení, prišli vyhrážky, či nenávistné správy.
Polícia vyzýva na zdržanlivosť na sociálnych sieťach a na internete prakticky nepretržite od dňa spáchania atentátu na premiéra Fica. Policajný prezident spravidla v spoločnosti ministra vnútra tiež pravidelne informuje, koľko ľudí stíha NAKA za trestný čin schvaľovania atentátu. Posledný zverejnený údaj hovorí o 153 ľuďoch, ktorých vypátrali zväčša cez internet a sociálne siete.
O stíhaní nenávistných výrokov, či vyhrážok napríklad voči novinárom sa polícia a minister vnútra nezmieňujú. Naopak, Matúš Šutaj Eštok, ale aj minister obrany Róbert Kaliňák médiá vyzývajú, aby po atentáte prebrali svoj diel zodpovednosti. V minulosti často niektoré médiá označovali za „nepriateľské.“ Premiér Fico sa zas o novinároch vyjadroval ako o „protislovenských prostitútkach,“ alebo „prascoch.“
„Za súčasnej mimoriadnej situácie považujeme takýto zoznam za bezpečnostné riziko, a preto sme konkrétne odkazy poslali Policajnému zboru,“ uviedla stránka Hoaxy a podvody o zozname novinárov. Stránku vedie bývalý administrátor oficiálneho policajného profilu s týmto názvom Dávid Púchovský.
„Zatiaľ nemáme žiadne indície o tom, kto by mohol byť autorom zoznamu,“ povedal pre Bratislavak.sk Dávid Púchovský, ktorý je v súčasnosti asistentom poslanca parlamentu Jaroslava Spišiaka (PS). „Na Facebooku sa to šíri hlavne v komentároch a zoznam sa objavil aj na sociálnej sieti Telegram.“ Na ruskom Telegrame pôsobí napríklad stíhaný extrémista Bombic. Počas pandémie zverejňoval napríklad údaje lekárov, ktorým chodili vyhrážky a nenávistné odkazy.
Na sociálnych sieťach sa šíri množstvo podobných odkazov, polícia zatiaľ neinformuje, či stíha aj tie: