Nebezpečné komáre na hranici bratislavského kraja. V Břeclavi bojujú s komárou kalamitou, vraj príde ešte niečo horšie


Nebezpečné komáre na hraniciach Slovenska

Foto: Nebezpečné komáre na hranici bratislavského kraja. V Břeclavi bojujú s komárou kalamitou, vraj príde ešte niečo horšie
Foto: Bratislavský kraj

Nebezpečný bodavý hmyz nepozná hranice. V prípade komárov to platí dvojnásobne, pretože na Slovensku sa už udomácnil nebezpečný áuijský komár, ktorý môže prenášať potenciálne smrteľné nákazy. S komármi aktuálne bojujú len pár kilometrov od hraníc bratislavského regiónu, v moravskom meste Břeclav.

V meste blízko slovenských hraníc sa šíria takzvaní kalamitní komári. Výstrahu vydala juhomoravská krajská hygienická stanica, informuje TV Nova. Ohrozené sú predovšetkým vlhké lokality, no a tými sa kraj v povodí rieky Morava len tak hemží. Nebolo by teda prekvapením, ak by nebezpčný hmyz preletel aj na slovenskú stranu.

„Vo všeobecnosti ide o infekčné choroby, ktoré sa v minulosti šírili v subtropickom pásme a teraz sú v Taliansku. A je možné, že prídu aj na juh Moravy,“ cituje televízia epidemiológa Petra Stejskala o tom, aké nebezpečenstvo od komárov hrozí.

„Blíži sa riziko výskytu komárov, ktoré dokážu prenášať napríklad západonílsku horúčku,“ bol konkrétnejší epidemiológ Roman Prymula. „Zatiaľ s u nás pozitivita nezistila. Nebezpečenstvo sa ale k našim hraniciam blíži každým rokom.“

Nebezpečný ázijský komár na Slovensku

Na Slovensku a to aj konkétne v Bratislave je preukázaná prítomnosť ázijského tigrovaného komára. Hmyz prenáša vyše 20 vírusov a ide o jeden z najnebezpečnejších druhov inváznych komárov.

„Jeho uštipnutie je veľmi agresívne. Je významným prenášačom ochorení, preto je potrebné sledovať a regulovať jeho populáciu. Tento druh komára má dolet od miesta vyliahnutia iba 200 až 500 metrov, čo je oproti bežným komárom podstatne menej. Tento ázijský komár dokáže prežiť v našich klimatických podmienkach aj zimu,“ informoval vo februári Bratislavák.

Nie každé uštipnutie týmto komárom je nebezpečné. Hmyz musí byť infekčný, aby dokázal nákazu prenášať. Hlavné mesto každoročne realizuje opatrenia proti šíreniu komárov. Tie zahŕňajú identifikáciu ich najväčších liahnisk, chemické postreky, či rozdávanie tabliet proti šíreniu hmyzu obyvteľom.



Najnovšie v Bratislavskom kraji

Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie zo zahraničia