Tak toto sa nepodarí každý deň! Krásna fotografia na ktorú sa zmestili priestor pred Euroveou, budova univerzity, veža Dómu sv. Martina a napokon bratislavský hrad, vyvolala obrovský záujem obyvateľov hlavného mesta. Jej autorka, na sociálnej sieti vystupujúca ako Alex Javorinska ju zverejnila v známej facebookovej skupine, ktorá sa špecializuje na zaujímavé fotografické zábery Bratislavy.
Je evidentné, že autorka sa pohrala s perspektívou. Podarilo sa jej vytvoriť pôsobivý dojem, akoby sa hrad nachádzal len na skok od miesta, odkiaľ fotila. Asi každý Bratislavčan však vie, že to blízko určite nie je. Čarovný objektív si vyslúžil obdiv, ktorý ľudia dali najavo v komentároch.
„Úžasný pohľad,“ napísala Milka. „Super fotka,“ súhlasil Jano. Marek sa rozpísal o trochu viac: „takéto zábery, kde musím chvíľu premýšľať odkiaľ, a kde je to fotené, môžem. Skvelé.“
Zaujímavý záber však vyvolal aj otázniky. Niektorí komentujúci vyjadrili pochybnosti, či sa takýto pohľad dá v teréne odfotiť a nejde len o montáž. „Sa mi to nezdá,“ zauvažovala Gita a pridala sa k nej aj Anna. „Ani mne, a poznám túto časť Bratislavy.“
Vysvetlenie, ako pôsobivá fotka vznikla ponúkol čitateľ Peter. Fotografka pravdepodobne použila špeciálnu techniku, ktorá dokáže zvýrazniť objekty nachádzajúce sa vo veľkej diaľke. „Volá sa to Hitchcockov zoom. Je to fotené z veľkej diaľky z objektívom ktorý ma veľké zvečnenie,“ napísal Peter.
V angličtine sa táto technika nazýva aj „Dolly zoom“ a spopularizoval ju slávny majster filmového hororu Alfred Hitchcock vo filme Vertigo.
Efekt, ktorý rovnako ako vo filme vynikne aj na vydarenej fotografii opísal priamo v diskusii Roman.„Fotené objektívom s veľkou ohniskovou vzdialenosťou a priblížením. Paradox nastáva v tom, že všetky objekty na fotke sú síce reálne, ale výsledný efekt skresľuje kompozíciu. Čiže žiadna fotomontáž, ani ilúzia, iba fyzický optický jav.“