Prípadov čierneho kašľa v Bratislave stále pribúda. Podľa dnes zverejnených údajov, úrad verejného zdravotníctva eviduje už 74 nakazených osôb. Ochorenia boli hlásené zo všetkých okresov Bratislavského kraja s najvyššou chorobnosťou v okrese Bratislava V. Úrad tiež informuje, o tom, že ide o sporadický výskyt, zaevidovali však aj šírenie v rodinnom prostredí.
Ochorenie je známe tiež pod názvami divý, alebo dávivý kašeľ. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou, pričom inkubačná doba je 7 až 21 dní, najčastejšie 10 dní. „Prejavuje sa (v prvom, tzv. katarálnom štádiu) najmä zvýšenou teplotou, pokašliavaním, nádchou, kýchaním, stratou chuti do jedla, únavou. Po 1-2 týždňoch nastupuje tzv. paroxyzmálne štádium, ktoré je charakteristické záchvatovým, dráždivým a úsilným kašľom; pri záchvate kašľa pacient často najprv očervenie, potom zmodrie, slzia mu oči, máva vyplazený jazyk a snaží sa nadýchnuť, pri čom počujeme „híkavý“ zvuk. Záchvat končí vykašľaním hlienu alebo aj vracaním,“ informuje úrad verejného zdravotníctva s tým, že najzávažnejšie formy čierneho kašľa sa prejavujú u detí. Medzi komplikácie spôsobené týmto ochorením patrí pneumónia, poškodenie mozgu, záchvaty a dokonca aj smrť.
Ako sa pred čiernym kašľom ochránite? Najlepšou prevenciou je očkovanie. To sa vykonáva u detí počas prvého roka života, neskôr v 6 a 13 roku. „Každý, kto nie je zaočkovaný očkovacou látkou proti čiernemu kašľu, alebo koho stav zaočkovania už nie je aktuálny, je vystavený riziku nakazenia sa touto chorobou,“ varuje úrad verejného zdravotníctva. Očkovanie proti čiernemu kašľu je povinné od roku 1958.
Účinným liekom proti čiernemu kašľu sú antibiotiká, ktoré významne znižujú výskyt komplikácií. „Aby však liečba bola čo najúčinnejšia, je nevyhnutné, aby sa začala v rannom štádiu choroby, počas prvého jedného až dvoch týždňov pred objavením epizód početných rýchlych zakašľaní,“ dodáva ÚVZ.