V stredu 20. marca sa Roland, jeden z obyvateľov Petržalky, sťažoval na sociálnej sieti na bufetára na petržalskej hrádzi, ktorý podľa svedka „zasmrádza prírodu už 3 dni.“ K príspevku pridal aj fotky zobrazujúce hustý dym idúci spoza bufetu Raketa, ktorý sa ďalej tiahne pomedzi okolité stromy.
Na problém poukázal vo facebookovej skupine BRATISLAVA - PETRŽALKA, kde sa naňho spustila spŕška kritiky. Komentujúci si zastali bufetára. Niektorí tvrdili, že si len opeká, iný poukazovali na to, že svedok, ktorý sa sťažoval na problém, zrejme nemá nič zaujímavejšie na práci.
„Musíte mať veľmi nudný život, keď vás takéto veci trápia, keď si niekto opeká tiež zasmrádza prírodu? Hlavne že Slovnaft a ostatné ju čistí,“ pobavene komentovala jedna z členov facebookovej skupiny.
To, či bufetár naozaj len opeká, alebo pálí lístie, nie je z fotografií zrejmé. Ak by však robil tú druhú činnosť, hrozí mu pokuta. Spaľovanie odpadu v záhradách je totižto zakázané. Tvrdí to zákona č. 79/2015 Z. z. o odpadoch v znení neskorších predpisov, zákona č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov a Občianskeho zákonníka.
Pri spaľovaní vlhkej biomasy unikajú do ovzdušia zdraviu škodlivé plyny, ako sú oxid uhoľnatý, uhľovodíky alebo dechtové látky. Tie môžu vo vyšších koncentráciách škodiť ľudskému nervovému a imunitnému systému. Rovnako predstavujú riziko vzniku nádorových ochorení.
V prípade, že občan spaľuje odpad, podľa zákona mu hrozí pokuta až do výšky 1 500 eur, pre právnické osoby od 4-tisíc do 350-tisíc eur. Pokiaľ sa jedná o biologický odpad, teda lístie, tráva, drevný odpad, kuchynský odpad či pozberové zvyšky z pestovania, tak najlepším riešením na likvidáciu odpadu je kompostovanie, prípadne odovzdanie na zbernom dvore alebo mieste určenom obcou.