AKTUALIZOVANÉ: Bratislavský taxikár udrel zákazníka do tváre, pretože silno buchol dverami. Bolt reaguje


Taxikár z Boltu udrel päsťou do tváre svojho zákazníka

Foto: AKTUALIZOVANÉ: Bratislavský taxikár udrel zákazníka do tváre, pretože silno buchol dverami. Bolt reaguje
Foto: bolt.eu

Mladý pár si v sobotu 9. marca večer privolal taxík, ktorý ich mal odviezť z centra Bratislavy domov. Na to, čo sa však stalo, len tak ľahko nezabudnú, špeciálne muž, ktorého taxikár udrel päsťou do tváre. Na problém upozornil denník SME.

Udrel ho, pretože prisilno zabuchol dvere

Problém sa objavil už na začiatku, keď vodič taxislužby Bolt odmietol po nich prísť k Starej tržnici a zákazníci za ním museli prísť na Klobučnícku. Po nastúpení do sivého auta značky Fabia combi dostal klient päsťou do tváre, pretože podľa vodiča prisilno zabuchol dvere.

„Pri nastupovaní sme sa slušne pozdravili a aj keď ma upozornil na buchnutie, hneď som sa ospravedlnil. Nato sa so mnou začal hádať, myslel si, že som to spravil úmyselne, a potom ma udrel,“ opísal situáciu napadnutý muž. 

Žena sa bála o svojho priateľa, ktorý čelil agresívnemu vodičovi, preto vytočila políciu. Keď taxikár počul, že v telefóne opisuje situáciu, rýchlo odišiel. Privolaná policajná hliadka, páru oznámila, že s tým nemôžu nič robiť, keďže napadnutý muž nemal žiadne vážnejšie zranenia.

Polícia odporučila dvojici podať trestné oznámenie. „Na stanici nám povedali, že v máloktorých prípadoch sa dá niečo robiť, pre dôkaznú núdzu – väčšinou je to jeden proti druhému. V našom prípade pomohlo, že to videla aj moja partnerka,“ priblížil muž, ktorého taxikár udrel.

Či taxikár skončil alebo ďalej jazdí, nevieme

Ako uviedol denník SME, prípad už rieši polícia. Vedie ho ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Spoločnosť Bolt, pomocou ktorej si taxikár hľadal zákazníkov, vyhlásila, že za správanie šoférov neberie zodpovednosť.

Vodiči nie sú jej zamestnanci, ale spolupracovníci. Či vodič pre spoločnosť ďalej jazdí, vedenie Boltu nespresnilo. Keď sa dvojica sťažovala spoločnosti, dostali ospravedlnenie. Zároveň však firma vyhlásila, že s vodičom doteraz nemali zlé skúsenosti. Ako odškodné im poslala zľavu päť eur na ďalšiu jazdu. Mladý pár však už po tejto skúsenosti aplikáciu odmieta využívať.

„Podobných incidentov bude v budúcnosti pribúdať,“  upozornil štatutárny zástupca Asociácie taxi Branislav Masár. Myslí si, že taxikárske remeslo je málo regulované a v súčasnosti ho už môže robiť prakticky každý, kto má vodičský preukaz.

Nejde o prvý prípad problémového vodiča z Boltu

Žena z napadnutého páru sa o svojej skúsenosti podelila na sociálnej sieti. Ozvali sa jej ďalšie dve ženy, ktoré mali tiež negatívnu skúsenosť s rovnakým vodičom. Jedna z nich taxikára nahlásila Boltu ešte minulý mesiac, keď ju prenasledoval a vyhrážal sa jej za zrušenú jazdu.

„Zakaždým, keď dostaneme hlásenia o nevhodnom správaní, pristupujeme k nim s maximálnou pozornosťou a riešime ich s najvyššou prioritou,“ vyhlásila Bolt, výpovede svedkov však hovoria proti tejto taxi spoločnosti.

Podobný prípad sa stal v Bratislave aj koncom minulého roka, keď sa šofér uzbeckej národnosti pokúsil znásilniť svoju zákazníčku. Denníku SME sa podarilo zistiť, že tri týždne pred pokusom o znásilnenie upozornila firmu na tohto vodiča iná klientka, ktorá ho nahlásila za sexuálne obťažovanie.

„Bratislava nebude bezpečným mestom, pokiaľ bude takýmto firmám jedno, čo im píšu zákazníci a s kým podpisujú zmluvy,“ vyhlásila žena, ktorej priateľa napadol agresívny vodič.

Branislav Masár z ATX spolu s kolegami navrhujú v týchto prípadoch zaviesť viaceré zmeny na zvýšenie bezpečnosti v taxíkoch. Jedným z nich jej aj umiestnenie exteriérových aj interiérových kamier do vozidiel. O návrhoch koncom februára rokovali aj s ministerstvom dopravy.

Aktualizované v stredu 20. marca o 11:52 hod.

K problému sa nám vyjadrila aj priamo firma Bolt. Podľa jej tvrdenia bezpečnosť všetkých používateľov aplikácie je pre nich najvyššou prioritou. Pre ochranu osobných údajov nemôžu zverejňovať informácie o používateľoch aplikácie, či už ide o cestujúcich alebo partnerských vodičov.

Zároveň však uisťujú verejnosť, že vždy, keď dostanú hlásenia o nevhodnom správaní, pristupujú k nim s maximálnou pozornosťou a riešia ich s najvyššou prioritou. Tak isto to spravili aj pri vyššie spomenutom prípade. Vedenie Boltu tiež prisľúbilo, že je pripravené poskytnúť orgánom činným v trestnom konaní súčinnosť, keď ich kontaktuje polícia prípadne iné inštitúcie.

„Náš zákaznícky servis striktne dodržuje naše interné smernice a pri vyhodnocovaní a riešení nahlásených situácií postupuje podľa manuálu. Každý jeden prípad starostlivo preverujeme, ak sa potvrdí, že hlásenie je opodstatnené, môže vyústiť až do odstránenia daného vodiča, ale aj cestujúceho, ak bol nahlásený, z našej platformy,“ vyhlásilo vedenie Boltu.

Spoločnosť považuje prípady ohrozujúce bezpečnosť za absolútne neprijateľné. Podľa vyjadrenia sa stále snažia ich počet znižovať pomocou nových bezpečnostných funkcií, ktoré poskytujú partnerským vodičom a cestujúcim. Tieto funkcie slúžia na to,  aby ich obe strany mohli použiť, ak sa počas jazdy necítia bezpečne.

Ide o tieto bezpečnostné funkcie:

●    Preverenie vodičov: Podnikanie v taxislužbe je na území Slovenskej republiky upravené zákonom č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov. Z neho vyplýva, že každý vodič musí disponovať preukazom vodiča vozidla taxislužby, na získanie ktorého je nutné absolvovať aj psychologické a lekárske vyšetrenia. Ten na Slovensku vydáva Ministerstvo vnútra SR.  Všetky doklady ako vodičský a občiansky preukaz, koncesiu na taxislužbu aj doklady k vozidlu zodpovedne preverujeme.

●    Identifikáciu vodičov prostredníctvom selfie: Vodiči sú náhodne a pravidelne vyzývaný na nahratie svojej selfie do aplikácie. Umelá inteligencia porovná fotografiu s dokumentmi, ktoré partnerský vodič predložil pri registrácii do aplikácie. V prípade, že táto automatická autorizácia zlyhá, overujú identitu vodiča naši kolegovia.  Ak sa partnerský vodič nedá týmto spôsobom jednoznačne identifikovať, jeho účet sa zablokuje. Je preto z našej strany úplne neakceptovateľné, aby vozidlo šoféroval iný ako overený vodič na inom ako overenom vozidle.

    Maskovanie kontaktných údajov: Keď vodič alebo cestujúci volá, telefónne číslo volajúceho zostáva skryté.

●    Zdieľanie cesty: Cestujúci aj vodiči môžu zdieľať svoju polohu v reálnom čase a údaje o jazde vrátane značky, modelu, evidenčného čísla a aktuálnej polohy prostredníctvom odkazu.

    Tlačidlo núdzovej asistencie: Cestujúci a vodiči môžu rýchlo a diskrétne upozorniť záchranný tím pomocou nášho tlačidla núdzovej asistencie v aplikácii, kedy sa priamo nakontaktujú na linku 112.

●    Hodnotenie vodičov a cestujúcich:  Dôležitým prvkom je aj „hviezdičkové” hodnotenie vodičov a cestujúcich. Tu napríklad platí, že keď cestujúci ohodnotí vodiča jednou hviezdičkou (alebo naopak), systém ich už v budúcnosti neprepojí. Priemerné hodnotenie všetkých partnerských vodičov na platforme Bolt v Slovenskej republike je 4,9 hviezdičiek. Ak dlhodobé hodnotenie partnerského vodiča klesne pod 4,5, je z bezpečnostných dôvodov dočasne zablokovaný.

„Náš systém zameraný na zlepšovanie kvality našich služieb je naozaj komplexný.  Týka sa aj komunikácie a správania sa partnerských vodičov. Máme napríklad v aplikácii dostupné rôzne školenia, kde vodiči môžu získať informácie a návody na poskytovanie čo najlepších služieb,“ opísalo ich snahu vedenie Boltu.

Pravidelne tiež posielajú informačné bulletiny, z ktorých niektoré sú zamerané na kvalitu služieb. Okrem zavádzania nových bezpečnostných funkcií pre cestujúcich aj vodičov sa firma zameriava aj na školenia pre zákaznícky servis. Kolegovia sa učia, ako riešiť podobné prípady citlivo a efektívne. Naposledy absolvovali tréning s pomocou organizácie IPčko.




Najnovšie zo Slovenska

Najnovšie v Bratislavskom kraji