Z roka na rok kritickejšie kalamity komárov nám pravidelne v letnom období sužujú život. Situácia je tradične najhoršia v Bratislave a priľahlom okolí, kde majú ideálne podmienky pre život. Teplý záver tohtoročnej zimy spôsobil aj predčasné jarné prebudenie tohto otravného hmyzu, bratislavská samospráva preto začala podnikať prvé kroky na prevenciu ich nekontrolovaného premnoženia.
Každá larva môže onedlho naklásť tisíce vajíčok
Po necelých dvoch týždňoch, ktoré ubehli z marca, tak už v Bratislave prebehlo 8 zásahov v liahniskách komárov. Prevencia je v tomto období najúčinnejšia, keďže komáre sa len pomaly prebúdzajú. „Larvy v liahniskách sa zatiaľ pri relatívne nízkych teplotách vyvíjajú pomaly, no práve vďaka skorým zásahom predchádzame už teraz liahnutiu komárov, ktoré by zas v budúcnosti, v teplejších týždňoch, mohli klásť ďalšie tisíce vajíčok,“ vysvetlilo vedenie mesta.
Na larvy bodavého hmyzu požívajú účinný larvicíd BTI, ktorý by mal pri správnej aplikácii zlikvidovať všetky larvy ešte skôr, ako sa z nich vyvinú dospelé jedince. Prípravok je zároveň selektívny, takže by nemal predstavovať nebezpečenstvo pre okolitú faunu a flóru. Vďaka tejto vlastnosti sa využíva aj v 3. a 4. stupni ochrany.
Nekonečný boj, ktorý možno sami komplikujeme
Vykonávatelia týchto opatrení si nerobia nádeje na úplné vykynoženie komárov v Bratislave - skôr chcú zabrániť ich premnoženiu a kalamitným stavom. Na dni, kedy nemožno výjsť do exteriéru bez spoločnosti otravného bzučania, si v posledných rokoch Bratislavčania zvykli. Samospráva podnikala v minulosti rôzne kroky na zlepšenie tohto stavu, pričom zo zdravotných dôvodov už dávnejšie upustili od používania chemického postreku.
Pri súboji s komármi tak využívajú ekologickejšie alternatívy, ako je spomenutý BTI larvicíd, ktorý sa v tabletách distribuuje pre majiteľov dvorov a záhrad v meste. Minulý rok použili na zásah proti liahniskám aj vrtuľník. Okrem toho pravidelne informujú obyvateľov o spôsoboch, ako predísť množeniu komárov na ich pozemkoch.
Mnohí ľudia totiž ani netušia, že im svojou činnosťou nevedomky poskytujú ideálne podmienky na množenie a vývoj. Samičky kladú svoje vajíčka na hladinu stojatej vody. Ich typickým liahniskom sú tak mokrade, jazerá, lužné lesy v okolí potokov, dutiny stromov s dažďovou vodou, mláky po daždi či vyjazdené koľajnice. Nenápadnou komáriou množiarňou sa však stať aj ľubovoľné haraburdie ponechané na záhrade, ako sú sudy s dažďovou vodou, vyhodené plechovky či pneumatiky.
Ak nechcete prispievať k neúnosnej situácii, vytvorte si zvyk pravidelne kontrolovať svoj pozemok a pritom povylievať všetku stojatú vodu. Na odhalenie a odstránenie neželaného liahniska máte týždeň – presne toľko trvá vývojový cyklus komára.